لبنان ...فراخوان برای تظاهراتی بزرگ با عنوان «یکشنبه پافشاری»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با ادامه جنبش اعتراضی لبنانی‌ها علیه طبقه سیاسی حاکم بر این کشور که اکنون وارد بیست و پنجمین روز متوالی خود شده است، انتظار می‌رود که معترضان روز یکشنبه 10 اکتبر تظاهراتی بزرگ که پیشتر تحت عنوان «یکشنبه پافشاری» برای آن فراخوان داده بودند، برگزار کنند.

این تظاهرات گسترده قرار است میدان‌های «ریاض الصلح» و «شهدا» در بیروت پایتخت لبنان برگزار شود.

پیشتر منابع آگاه فاش کرده بودند که سعد الحریری نخست وزیر موقت، گفته بود که او ماموریت تشکیل دولتی که نتواند شوک مثبتی برای یک تحول ملموس در لبنان ایجاد کند را قبول نخواهد کرد.

این منابع روزنامه «الجمهوریه» تأیید كردند كه میشل عون رئیس جمهوری لبنان پیشنهاد سعد الحریری را پذیرفته است. قرار است این پیشنهاد بلافاصله پس از تفاهم در مورد نوع و شکل دولت مورد بحث قرار گیرد.

«زمان پاسخگویی به خواسته‌های معترضان فرا رسیده است»

در همین حال روز شنبه، شیخ عبدالطیف دریان مفتی بزرگ لبنان از مقامات این کشور خواست تا به خواسته‌های معترضان برای از بین بردن «فساد» و «فرقه‌گرایی» پاسخ دهند.

شیخ دریان در یک سخنرانی به مناسبت میلاد پیامبر که از تلویزیون پخش شد، گفت: «زمان آن رسیده که مقامات دولتی لبنان به خواسته‌های ملت لبنان و اراده ملی که از مرز فرقه‌گرایی و حزب‌گرایی و منطقه‌ای عبور کرده است، پاسخ دهند».

او خاطرنشان کرد: «زمان پاسخگویی فرا رسیده و فرصت‌ مناسب پس از این هوشیاری ملی برای آغاز و پیشبرد روند اصلاحات بوجود آمده است مسئولان بدون تأخیر به سمت تشکیل دولت گام بردارند دولتی شایسته سالار از افرادی صالح تشکیل دهند و بلافاصله طرحی که توسط الحریری برای رسیدگی به مشکلات کشور ارائه شد را آغاز کنند».

تظاهرات بيروت

در همین راستا «بشاره بطرس الراعی» رهبر مذهبی مارونی‌های لبنان، نیز خواستار ایجاد تغییراتی در کابینه دولت شد که بتواند از دل آن تغییرات دولتی تکنوکرات کارآمد و شایسته سالار بوجود آورد.

روز شنبه میشل عون رئیس جمهوری لبنان با تعدادی از وزرای دولت موقت و متخصصان ارشد امور بانکداری ملاقات کرد تا راهی برای خروج از وخیم تر شدن بحران مالی و اقتصادی پیدا کند.

به گزارش دفتر ریاست جمهوری لبنان، در این جلسه وزرای اقتصاد و دارایی در دولت موقت و رئیس بانک مرکزی و رئیس اتحادیه بانک‌های لبنان نیز حضور داشتند.

تصاويرى از تظاهرات اعتراضى در لبنان
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید