كميسارياي حقوق بشر عراق: تا کنون 300 معترض عراق جان باخته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

علی اکرم البیاتی، سخنگوی کمیساریای عالی مستقل حقوق بشر در عراق، اعلام کرد که از زمان آغاز اعتراضات مردمی در این کشور، 300 نفر از معترضان جان باخته و 15 هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

در بیانیه‌ای که البیاتی روز شنبه 9 نوامبر 2019 منتشر کرد که با کشته شدن دو نفر در روز جمعه در شهر بصره، تعداد کشته‌های اعتراضات در عراق به عدد 301 رسید.

در درگیری‌های روز جمعه نیروهای امنیتی با مردم معترض در شهر بصره 100 نفر از معترضان در نتیجه گلوله‌های گاز اشک‌آور و گلوله‌های جنگی شلیک شده از سوی نیروهای امنیتی زخمی شدند.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل به استناد شواهد جدید، اعلام کرد عراق از گلوله‌های اشک‌آور ساخت ایران برای کشتن معترضان استفاده می‌کند.

از سوی دیگر خبرنگار العربیه گزارش کرد اعتراضات در بغداد از سرگرفته شده و نیروهای امنیتی ورودی‌های میدان الخلانی را بستند. در جنوب عراق نیز گلوله‌های اشک‌آور به سوی معترضانی که قصد تعطیل کردن ادارات دولتی را داشتند، شلیک شد. بنا به گزارش رسانه‌های محلی در نجف نیز افراد ناشناس تعدادی از ادارات دولتی را تعطیل کردند.

اعتراضات دانشجویی در شهر الدیوانیه نیز علیرغم حضور گسترده نیروهای پلیس و امنیتی در نزدیکی مدارس و دانشگاه‌ها از سر گرفته شد. مدارس، ادارات دولتی و دانشگاه در دو شهر الحله و الکوت در جنوب بغداد کماکان تعطیل باقی ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید