ایران : ما از توان غنی سازی به میزان 60% برخورداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایران شنبه گذشته اعلام کرد از توان لازم برای غنی سازی 60 در صدی اورانیوم برخوردار است . ایران چندی قبل تاکید کرده بود که در حال غنی سازی اورانیوم تا مرز 5% است . تصمیم ایران در راستای برنامه کاهش تعهدات برجامی گرفته شد که واشنگتن از آن خارج شده است.

بر اساس توافق برجام ، سقف غنی سازی تا 3.67% تعیین شده بود اما ایران اعلام کرد بعد از خروج یک جانبه واشنگتن از برجام در سال گذشته و اعمال تحریم های شدید علیه خود ، دیگر تن به این سقف نخواهد داد.بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای ایران گفت : «ما بر مبنای نیازهای خود و مطابق آنچه از ما خواسته شده در حال حاضر مبادرت به غنی سازی در حد 5% می کنیم».

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران به نقل از سازمان انرژی هسته‌ای روز چهارشنبه اعلام کرد، ایران غنی سازی اورانیوم در تاسیسات فردو را با تزریق گاز در سانتریفوژهای مرکزی آن آغاز کرد .

گفتنی است تلویزیون ایران چهارشنبه عنوان کرد، تهران تزریق گاز در سانتریفوژهای مرکزی تاسیسات فردو در زیر زمین را در چهارچوب کاهش تدریجی تعهدات خود به موجب توافق امضا شده برجام در سال 2015 آغاز کرده است.

بر اساس توافق برجام تزریق مواد هسته‌ای در تاسیسات فردو ممنوع شده است این تاسیسات طبق برنامه می‌بایست بعد از گاز رسانی در سانتریفوژهای مرکزی ، از یک مرکز تحقیقات تبدیل به سایت فعال هسته‌ای شود .

تلویزیون رسمی ایران در آن زمان اعلام کرد: «ایران تزریق گاز( اورانیوم ) در سانتریفوژها ی مرکزی فردو را با حضور بازرسان اژانس هسته‌ای ، آغازکرد».
این امر پس از تاکید حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه گذشته در این خصوص بود که گفته بود کشورش روند غنی سازی در تاسیسات فردو را از سر خواهد گرفت .

خشم جهانی

آمریکا روز سه‌شنبه گذشته ایران را متهم به «باج خواهی هسته‌ای» کرد. او متعهد شد که فشار بر ایران را افزایش دهد به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده «ایران دلیل موجهی برای توسعه برنامه غنی سازی اورانیوم خود در تاسیسات فردو یا هرمکان دیگر ندارد جز اینکه این کار صرفا تلاشی روشن برای باج خواهی هسته ای است که نتیجه ای جز افزایش انزوای سیاسی و اقتصادی ایران در پی نخواهد داشت .

این تصمیم ایران ، واکنش های خشم آلود زیادی را برانگیخت تا جائی که دومینیک راب وزیر خارجه انگلستان سه شنبه اعلام کرد اقدامات اخیر ایران "آشکارا درتعارض با برجام است و عامل تهدید برای امنیت ملی ما به حساب می‌آید ».

روسیه هم سه‌شنبه ضمن ابراز نگرانی از تصمیم ایران برای از سرگیری غنی سازی اورانیوم در تاسیسات فردو در جنوب تهران ، آن را اقدامی تازه بعد از عقب نشیتی از توافق با کشورهای بزرگ تلقی کرد. اتحادیه اروپا نیز نگرانی خود را از اعلام ایران مبنی بر بازبینی تعهدات برجامی خود ، اعلام کرد .

دیمیتری بیسکوف سخنگوی ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خطاب به روزنامه نگاران گفت:«ما با نگرانی تحولات را دنبال کرده و از حفظ توافق برجام حمایت می کنیم».

سخنگوی فدریکا موگرینی وزیر خارجه اتحادیه اروپا نیز به نوبه خود تاکید کرد: «ما نگرانی شدید خود را از سخنان روحانی رئیس جمهوری اعلام می داریم که تعهدات تهران را زیر پا گذاشت .ما ایران را به عدم اجرای اقدامات تازه‌ای دعوت می کنیم که ممکن است باعث تخریب هر چه بیشتر برجام شود که دفاع از آن مرتبا دشوار تر می شود» .

در همین رابطه وزارت خارجه فرانسه یادآوری کرد سخنان روحانی در مورد کاهش تازه تعهدات برجامی در تعارض با این توافق است .وزارت خارجه فرانسه تاکید کرد در حال حاضر چشم به راه گزارش آژانس جهانی انرژی هسته ای درمورد فعالیت های هسته ای ایران خواهد ماند. به گفته سخن گوی این وزارت خانه ، فرانسه همچنان به مفاد برجام پای بند است و از ایران می خواهد تا از تصمیم های اخیر خود انصراف دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید