امارات: هر مذاکره‌ای با ایران باید شامل برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای این کشور نیزشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، روز یکشنبه 10 نوامبر 2019 گفت که ایران باید به میز مذاکره با قدرت‌های جهانی و کشورهای خلیج بازگردد تا توافق جدیدی که تنش روزافزون در منطقه‌ را بکاهد، منعقد کند.

قرقاش در ششمین نشست استراتژیک در ابوظبی گفت که افزایش تنش در این مرحله به نفع کسی نیست و امارات باور دارد که هنوز امکان موفقیت دیپلماسی وجود دارد. او درباره «گزینه غیرحقیقی» جنگ یا توافق اتمی ناقص هشدار داد.

انور قرقاش تاکید کرد که هر مذاکره جدید با ایران نباید به پرونده هسته‌ای محدود باشد، بلکه باید نگرانی‌ها درباره برنامه موشک‌های بالستیک و دخالت‌های منطقه‌ای ایران را نیز در بر بگیرد. او گفت که بررسی این موضوعات، مشارکت کشورهای منطقه در مذاکرات را ضروری می‌کند.

وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی گفت که گمان می‌کند راهی برای توافق با ایران که همه طرف‌ها حاضر به پاگذاشتن در آن باشد، وجود دارد ولی این مسیر راهی طولانی است که نیاز به صبر و شجاعت دارد.

او توضیح داد که ضروری است همه جامعه جهانی و به ویژه آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه موضع متحدی اتخاذ کنند.

تنش‌ها در منطقه خیلج پس از آن بالا گرفت که تابستان سال جاری چندین نفتکش در این آبراه حیاتی مورد حمله قرار گرفتند و آمریکا ایران را انجام این حملات متهم کرد. واشنگتن در راستای سیاست اعمال فشار حداکثری، از زمان خروج از برجام تحریم‌های متعددی علیه ایران وضع کرد.

ایران پیش از این تهدید کرده بود اگر نتواند نفت صادر کند، در روند صادرات نفت جهان اخلال ایجاد خواهد کرد. عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران گفته بود: «اگر ایران نتواند صادرات نفت داشته باشد طبیعتا اینگونه نیست که بنشیند و نگاه کند که بقیه در حال صادرات نفت هستند، اگر ما نتوانیم صادرات داشته باشیم دیگران هم نخواهند توانست، گزینه‌ها، اختیارات و انتخابات ایران زیاد است، اینطور نیست که یک راه حل و یک تنگه هرمز وجود داشته باشد.»

ایران روز پنج‌شنبه 7 نوامبر اعلام کرد که در راستای کاهش تعهدات به برجام، فرایند غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو را از سر گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید