5 کشته و 120 مجروح در پی وقوع زلزله 5.9 ریشتری در شمال غرب ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنا به گزارش خبرگزاری‌های ایران بامداد جمعه 8 نوامبر 2019 در پی وقوع زلزله‌ای به بزرگی 5.9 در مقیاس ریشتر در شمال غرب این کشور تاکنون دستکم 5 تن کشته و 120 تن دیگر مجروح شدند.

طبق این گزارش، مرکز این زمین لرزه حوالی شهر تَرک از توابع بخش «کندوان» شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی گزارش شده است.

مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران گزارش کرد که این زمین لرزه در عمق 8 کیلومتری و در فاصله 65 کیلومتری غرب هروآباد (خلخال) به وقوع پیوسته است و زمان وقوع آن را ساعت 2:17 بامداد جمعه به وقت محلی مخابره کرد.

بنا به این گزارش شدت این زمین لرزه به حدی بود که نزدیک به 20 میلیون نفر در استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، گیلان، زنجان و اردبیل هم در پی وقوع این زلزله آن را احساس کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی ایران گفت شدت زلزله به حدی نسبتا بزرگ بوده که مردم را در نیمه شب مجبور به فرار از خانه‌هایشان کرده است.

به دنبال وقوع این زلزله در مناطق شمال غرب ایران، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در دستوری به رئیس سازمان مدیریت بحران خواستار رسیدگی سریع به وضعیت زلزله زدگان و مناطق زلزله زده شد.

به گزارش بامداد جمعه پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ایران، رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه امدادرسانی به سانحه دیدگان باید در اولویت قرار گیرد، گفت: «تمامی واحدها و سازمان‌ها و ارگان‌های امداد رسان موظف به ارائه سریع و به موقع خدمات به زلزله زدگان می باشند و در صورت نیاز با هماهنگی استانداران مناطق زلزله زده، امکانات و توانمندی‌های لازم در این خصوص به کار گرفته شود».

این در حالی است که عملکرد سازمان مدیریت بحران ایران در سال‌های اخیر به دلیل ناکارآمدی در مدیریت بحران‌هایی چون زلزله، سیل و ریزگردها همواره و به طور گسترده‌ای مورد انتقاد عمومی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید