ممنوعیت پخش اعترافات متهمان از صداوسیما ضدشفاف‌سازی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد، با انتقاد از طرح مجلس درباره ممنوعیت پخش اعترافات بازداشت شدگان از صداوسیما، آن را ضدشفاف‌سازی توصیف کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، جمعه 8 نوامبر 2019، احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه که در مشهد برگزار شد با بیان اینکه «منع شفافیت» سبب خواهد شد برای مردم مسائل روشن نباشد. از اداره كشور بر اساس تصمیمات مردم خبر داد.

علم الهدى گفته ایران به وسیله مردم و بر اساس تصمیمات مردم اداره می‌شود و حتی در آمریکا چنین نیست و یک کشور خارجی برای آن تصمیم می‌گیرد و ثروت آن را به باد می‌دهد که نتیجه آن وجود 45 میلیون نفر گرسنه در این کشور است.

او از برخی "کارشکنی‌ها" در راه حرکت قوه قضائیه در «مبارزه با فساد» انتقاد کرد و این اقدامات را در راستای پنهان کردن فساد دانست که به «دزدان» سود می‌رساند.

علم‌الهدی از طرح اخیر مجلس ایران با عنوان «منع پخش اعترافات متهمان از صداوسیما» انتقاد کرد و افزود: «این امر ضدشفاف‌سازی است؛ فردی محور رسانه‌ای ضدانقلاب و استکبار بوده و ایثارگران سپاه این فرد را گرفته‌اند. چنین عنصری که خبر جلسات مسئولان را وارونه پخش می‌کرده، اگر افشاگری و عناصر و عوامل خبررسان را برملا کرد مردم نباید بفهمند؟ مردم خائن‌شناس نباشند؟ اگر همین خائن، با دوزوکلک در دستگاه مجریه، مقننه و قضائیه نفوذ کرد چه؟»

گفتنی است، محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، از طرح ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صداوسیما و دیگر رسانه‌های گروهی به منظور جلوگیری از تکرار اتفاقاتی همچون پخش اعترافات «پرونده متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای» خبر داد.

او در گفت‌وگو با ایسنا این طرح را مربوط به مرحله قبل از محاکمه یعنی مرحله «بازجویی، بازداشت و تحقیقات مقدماتی» دانست که در صورت تصویب، اگر اعترافات متهمان در مرحله تحقیقات مقدماتی ضبط و پخش شود، جرایم و مجازاتی مشمول افراد خواهد شد.

نماینده تهران در مورد وضعیت پخش اعترافات بعد از محاکمه در دادگاه گفت: «ما در این باره قانون داریم که طبق آن اصولا دادگاه‌ها باید علنی باشد و مردم و خبرنگاران می‌توانند در جریان محاکمه در دادگاه حاضر شوند».

او تاکید کرد که طرح مجلس مربوط به «قبل از دادگاه» است.

عفو بین الملل نیز بارها با صدور بیانیه از پخش اعترافات بازداشت شدگان در صداوسیما به شدت انتقاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید