شورای امنیت از توافق ریاض استقبال و آن را گامی برای حل شامل در یمن دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد پنجشنبه 7 نوامبر 2019 ضمن استقبال از توافق ریاض میان دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوبی این کشور که سه‌شنبه در ریاض پایتخت سعودی به امضا رسیده آن را گامی به سوی راه حل فراگیر در یمن دانست.

به گزارش خبرگزاری‌ها شورای امنیت توافق ریاض را گامی مهم و مثبت برای رسیدن به راه حلی سیاسی و فراگیر در یمن خواند.

شورای امنیت همچنین میانجیگری سعودی در یمن را تحسین کرد.

این شورا بر حمایت‌هایش از نقش فرستاده ویژه سازمان ملل متحد جهت ازسرگیری گفت و گوها میان یمنی‌ها نیز تاکید کرده و مجددا از تمامی طرف‌های یمنی خواست تا به اجرایی کردن توافق استکهلم پایبند شوند.

از سویی دیگر شورای امنیت سازمان ملل بر تعهد خود برای حفظ وحدت، حاکمیت و تمامیت ارضی یمن نیز تاکید کرد.

توافق ریاض که با سرپرستی سعودی میان طرف‌های همپیمان علیه شبه‌نظامیان حوثی به امضا رسید پایه‌گذار مرحله جدیدی از همکاری‌ها و شراکت‌ها است.
این توافق همچنین تلاش‌ها علیه کودتای شبه‌نظامییان حوثی را یکپارچه ساخته و باعث ازسرگیری عملیات توسعه و سازندگی به ویژه در استان‌های آزاد شده جنوب یمن خواهد شد.

مهمترین بند توافق ریاض بر ضرورت بازگشت دولت قانونی طی 7 روز به عدن پایتخت موقت در جنوب یمن و توحید ساختار کلیه تشکیلات نظامی تحت فرمان وزارتخانه‌های کشور و دفاع و همچنین تشکیل دولت شایسته‌سالار با مشارکت یکسان استان‌های شمال و جنوب یمن تاکید دارد.

آمریکا توافق ریاض را محوری توصیف کرد

از سویی مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 6 نوامبر 2019 از امضای توافق ریاض میان دولت قانونی و شورای انتقالی جنوبی یمن به میانجیگری سعودی استقبال کرد.

مایک پمپئو همچنین توافق ریاض را توافقی محوری دانسته و ابراز امیدواری کرد تمامی طرف‌ها با هم برای پایان دادن به جنگ و تحقق صلح و ثباتی که ملت یمن مستحق آن است، همکاری کنند.

وزیر خارجه ایالات متحده ضمن تشکر از نقش شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد و دولت پادشاهی عربی سعودی و همچنین عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن و دولت قانونی این کشور و دولت امارات متحده عربی به خاطر تسهیل در رسیدن به این توافق محوری آن را در راستای حمایت از تلاش‌هایی دانست که سازمان ملل متحد برای تحقق راه حل سیاسی فراگیر در یمن رهبری می‌کند.

شایان ذکر است مراسم امضای توافق ریاض سه‌شنبه میان دولت قانونی یمن و شورای انتقالی یمن جنوبی و در حضور شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن و شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی برگزار شد.

طرف‌های بین‌المللی و عربی تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی در رسیدن به این توافق میان دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوبی این کشور جهت حفظ ثبات یمن را با ارزش خواندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید