ایران از آغاز مجدد فرایند غنی‌سازی اورانیوم در «فردو» خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع رسانه‌ای ایران روز پنجشنبه 7 اکتبر 2019 اعلام کردند، این کشور فعالیت‌های مربوط به غنی سازی اورانیوم را در سایت فردو در جنوب تهران آغاز کرده است.

به گفته این منابع به نقل از مقامات مسئول ایران در سازمان انرژی اتمی این اقدام به عنوان تازه ترین گام تهران در کاهش تعهداتش در قبال برجام است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهروز کمالوند، سخنگوی سازمان انژری اتمی ایران با بیان اینکه تا ساعات آینده فرایند گازدهی به سانتریفیوژهای فعال در سایت فردو با حضور بازرسان آژانس پایان می‌یابد، اظهار کرد: «عملا از ساعت 12 فرایند تولید در فردو آغاز می‌شود».

کمالوندی، در برنامه‌ای تلویزیونی به بیان توضیحاتی درباره آغاز گازدهی به سانتریفیوژهای فعال در مجتمع غنی‌سازی شهید دکتر علی‌محمدی «فردو» پرداخت و با تأکید بر اینکه امروز ایران به تمام چرخه سوخت هسته‌ای از مرحله اکتشاف، استخراج و غنی‌سازی تا مرحله پسمانداری مسلط است، اظهار کرد: تبدیل کیک زرد به هگزا فلوراید اورانیوم UF6 که مرحله مهمی در تولید سوخت هسته‌ای است پیش از این در جای دیگری در سایت نطنز انجام می‌شد و ترجیح دادیم به جای اینکه مواد مربوطه را از اصفهان منتقل کنیم، با توجه به فاصله جغرافیایی کمتری که وجود دارد و همچنین سرعت کار، کار را در همین جا انجام دهیم.

او با بیان اینکه در حال حاضر حدود 50 تن هگزا فلوراید در کشور تولید شده است، افزود: مقداری که امروز به فردو منتقل شد حدود دو تن است که بعدا به تدریج به میزان آن افزوده می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درباره حضور بازرسان آژانس انرژی اتمی نیز گفت: «حضور بازرسان در جریان انجام فرایندهای مختلف، امری معمول است؛ ما باید اطلاعات مربوط به طراحی‌های انجام شده را به آژانس بدهیم و ازآن ها در مراحل مختلف دعوت کنیم که اقداماتی که انجام می‌شود را راستی آزمایی کنند؛ درباره آغاز گازدهی به سانتریفیوژهای فعال در فردو نیز نظارت بازرسان در حال انجام است و همین الان بازرسان آژانس در سایت فردو حضور دارند».

کمالوندی گفت:«فرایند گازدهی به سانتریفیوژهای فعال تا ساعات آینده اتمام می یابد و عملا از ساعت 12 امشب فرایند تولید آغاز می‌شود. این تولید باید در وضعیت پایداری برای آینده قرار بگیرد».

تهران از چند ماه پیش به تدریج کاهش تعهدات خود به برجام را آغاز کرد مقامات ایران می گویند این اقدام را در واکنش به خروج آمریکا و عدم توانایی اروپا به تامین منافع این کشور در قبال تحریم‌های واشینگتن انجام می‌گیرد.

ایران روز چهارشنبه مواد هسته‌ای را در حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات غنی سازی فردو منتقل کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در توییتی به زبان انگلیسی نوشت :« با سیاست آمریکا و متحدانش فردو به زودی به صورت کامل فعالیت خود را از سر خواهد گرفت» .

تصمیم ایران برای تزریق گاز اورانیوم به مرکز غنی‌سازی فردو با واکنش منفی تعدادی از کشورهای عضو توافق هسته‌ای سال 2015 روبرو شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید