ایران پیشنهاد راه‌اندازی خدمات کنسولی میان واشینگتن و تهران را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت خارجه ایران، با تکذیب خبر نشریه «وال استریت ژورنال» درباره راه‌اندازی خدمات کنسولی میان ایران و آمریکا، اعلام کرد که ایران چنین پیشنهادی نداده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، دوشنبه 4 نوامبر 2019، عباس موسوی، گفت که «ادعای نشریه وال استریت ژورنال» مبنی بر «پیشنهاد راه‌اندازی خدمات کنسولی میان ایران و آمریکا» صحت ندارد.

نشریه «وال استریت ژورنال» روز گذشته، در گزارشی با موضوع روابط ایران و آمریکا، اعلام کرد که ایران پیشنهادی برای «برقراری خدمات کنسولی» ارائه کرده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: «یک مقام ایالات متحده می‌گوید ایران اخیرا از طریق سوئیس که حافظ منافع ایالات متحده در تهران است، خواستار راه‌اندازی خدمات کنسولی شده است».

بر اساس این گزارش، این مقام ایالات متحده گفت که ایران امیدوار است خدمات کنسولی بتواند برای «تسهیل مذاکرات در زمینه تبادل زندانیان» به کار گرفته شود.

این نشریه در ادامه نوشت: «دولت ترامپ، هنوز به این درخواست پاسخی نداده که این نشانه‌ای دیگر از سردی عمیق روابط است».

آمریکا هنوز به گزارش این نشریه، پاسخی نداده است.

گفتنی است، امروز در تقویم ایران، به عنوان روز حمله به سفارت آمریکا در تهران ثبت شده است. جمهوری اسلامی با تقدیر از حمله دانشجویان پیرو خط امام در سال 1979، این روز را جشن می گیرد. از آن روز تاکنون روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا قطع شد و از آن پس سفارت آمریکا را با نام «لانه جاسوسی» نامیدند.

سفارت ایران در آمریکا تنها نمایندگی سیاسی رسمی ایران در ایالات متحده آمریکا تا قبل از قطع شدن روابط ایران و آمریکا پس از اشغال سفارت آمریکا بود.

دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران – واشینگتن، نماینده غیررسمی جمهوری اسلامی ایران در ایالات متحده آمریکا است. این دفتر وابسته به سفارت پاکستان در واشنگتن دی سی است.

آمریکا در ایران، دفتر حافظ منافع ندارد، ولی سفارت سوئیس حفاظت از منافع آمریکا در ایران را بر عهده دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید