آمریکا: حذف نام سودان از «فهرست تروریسم» زمان نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاردار سفارت ایالات متحده آمریکا در سودان یکشنبه 3 نوامبر 2019 اعلام کرد تلاش‌هایی برای حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم در حال انجام است اما این کار زمان نیاز دارد.

خبرگزاری رسمی سودان در شبکه «توئیتر» نوشت که اسماء عبدالله وزیر خارجه سودان یکشنبه در دیدار با کاردار سفارت آمریکا در خارطوم پایتخت این کشور ابراز امیدواری کرد دولت آمریکا نام سودان را در نزدیک‌ترین فرصت از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج کند.
برایان شوکان کاردار سفارت آمریکا در خارطوم گفت که تلاش‌هایی برای حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم در حال انجام است اما این کار زمان نیاز دارد.

وزیر خارجه دولت جدید در سودان تاکید کرد که او هر آنچه در توان دارد را برای تقویت روابط دوجانبه میان دو کشور و پیشبرد آن به سوی افق‌های گسترده به کار خواهد گرفت.

عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان نیز پیشتر از واشینگتن خواست تا نام سودان را از «فهرست تروریسم» خارج کند.

حمدوک در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که مردم سودان هیچگاه حامی تروریسم نبوده و به آن کمک نکرده‌اند، اما این رژیم سابق حاکم بر این کشور است که این طور بوده است.

حمدوک در ادامه افزود: « در سودان برای آزادی ملت از سرکوب انقلاب شد، تا کرامت به مردم بازگردانده شود».

حمدوک همچنین از تمامی کشورهایی که از انقلاب مردم سودان حمایت کرده و آن را به امری ممکن تبدیل کردند، تشکر کرد.

نخست وزیر سودان تاکید کرد که سودان عزم آن دارد تا به قانون بین المللی و مشارکت در تقویت منشورهای بینالمللی پایبند باشد و افزود که سودان در مقابله با چالشهایی پیشروی هوشیار است و دولت خارطوم عزم آن دارد تا دولتی قانونمدار را برای ایجاد توسعه و برقراری صلح تشکیل دهد.

این مقام سودانی یادآور شد که دولت تصمیم آن دارد تا زندگی با کرامت را برای مردم این کشور فراهم کرده و تنوع قومی کشور را به عنوان راهکاری برای تقویت صلح در سودان به کار گیرد.

عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان گفت کشورش از جامعه بین المللی انتظار دارد تا دست کمک را برای رسیدگی به امور منفی به جای مانده از رژیم سابق به سوی سودان دراز کند.

وزارت خارجه پادشاهی عربی سعودی یکشنبه 6 اکتبر 2019 اعلام کرد که این کشور برای برداشتن نام سودان از فهرست آمریکا ویژه «کشورهای حامی تروریسم» تلاش می‌کند.

وزارت خارجه پادشاهی عربی سعودی در حساب کاربری «توئیتر» اعلام کرد، ریاض برای حذف نام سودان از فهرست آمریکایی کشورهای «حمایت کننده تروریسم»، اجرای تعدادی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری و بهبود طرح‌های موجود در سودان تلاش می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید