واکنش فرمانده سابق سپاه به اعتراضات عراق : سرنخ مشکلات عراق به آمریکا بازمی‌گردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدعلی جعفری، فرمانده سابق کل سپاه پاسداران ایران و فرمانده قرارگاه بقیه‌الله الاعظم کنونی، حضور آمریکایی‌ها در عراق را عامل ایجاد وضعیت کنونی در این کشور دانست و اعلام کرد که سرنخ مشکلات عراق مربوط به حضور آمریکا در این کشور است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، یکشنبه 3 نوامبر 2019، محمدعلی جعفری، ابعاد حضور آمریکایی‌ها در عراق را عامل وضعیت امروز این کشور دانست و گفت: «بدون شک مشکلات امروز عراق به خاطر ابعاد حضور آمریکایی‌ها و سفارت این کشور در عراق است».

او خطاب به «ملت عراق» اظهار کرد: «تا زمانی که از دست آمریکایی‌ها خلاص نشوید و آن‌ها در عراق حضور داشته باشند، آمریکایی‌ها مدام در حال برنامه ریزی، ارتباط گیری و تحریک عناصر فریب خورده و یا ناراضی هستند».

جعفری، با تاکید بر اینکه «آمریکا از هر کشوری که در آن منافعی داشته باشد به سادگی نمی‌گذرد»، معترضان عراقی را تلویحا عناصر فریب خورده و ناراضی که توسط آمریکا تحریک شده اند، نامید.

او آمریکا را به دخالت در کشورهای خارج از منطقه که به دنبال استقلال خود هستند مانند ونزوئلا، متهم کرد.

این نخستین بار نیست که مقامات سیاسی ایران، اعتراضات مردم عراق را به عناصر بیگانه در این کشور وابسته می کنند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در این باره گفت: «عامل این خباثت‌ها و کینه‌ورزی‌های خطرناک، شناخته ‌شده هستند و در پشت این قضایا، آمریکا و سرویس های اطلاعاتی غربی با پشتوانه پول برخی کشورهای «مرتجع» منطقه قرار دارند».

او با اشاره به «برنامه ریزی دشمنان برای آشوب و سلب امنیت برخی کشورهای منطقه»، خواستار ایجاد نوعی از امنیت در عراق شد که پیش از اعتراضات در این کشور حاکم بود و پیگیری خواسته های مردم را تنها در «چارچوب قانونی» موجه قلمداد کرد.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه نیز، اوضاع کنونی عراق را «فتنه» نامید که هدف آن ایجاد اختلاف بین ایران و عراق و تحت الشعاع قرار دادن مراسم اربعین بود.

او آمریکا و سعودیه را متهم کرد که مسئول ایجاد این «فتنه» هستند.

این در حالی است که آسوشیتدپرس گزارش داد که سرکوب معترضان عراقی توصیه قاسم سلیمانی بود. این خبرگزاری از وجود گزارش‌های تأیید نشده‌ای از دخالت برخی نیروهای ایرانی در سرکوب اعتراضات در نجف خبر داد.

از سوی دیگر، شبه‌نظامیان حشدالشعبی که مورد حمایت ایران هستند دست داشتن خود در سرکوب معترضان را رد کردند.

حشد الشعبی، در بیانیه‌ای اعلام کرد که از «درخواست‌های مسالمت‌آمیز معترضان» در عراق حمایت می‌کند و افزود در امور سیاسی دخالت نخواهد کرد.

گفتنی است، طی روزهای اخیر، شعارهای ضدایرانی در تظاهرات عراق، گسترش بیشتری یافت. معترضان عراقی از جمهوری اسلامی می خواهند، از دخالت در امور داخلی عراق دست بکشد. «بغداد حره حره، ایران بره بره» «بغداد آزاد آزاد است، ایران بیرون بیرون» از جمله رایج ترین شعارهایی است که در تظاهرات مردم عراق سر داده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید