میدانی در برابر میدانی دیگر؛ فشار عمومی واقدام عون برای گردآوری طرفدارانش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روز یکشنبه تظاهراتی به طرفداری از میشل عون رئیس جمهوری به طرف کاخ ریاست جمهوری بعبدا برگزار شد.

این نخستین تجمع پس از از موج اعتراضاتی است که درمناطق مختف لبنان برگزار شد به شمار می آید.

طرفداران عون و جریان وابسته به او موسوم به جریان «آزاد ملی» و احزاب هم پیمانش ، با تجمع در جاده منتهی به کاخ ریاست جمهوری لبنان راه پیمائی کردند. این راه‌پیمایی به عنوان تظاهرات «وفاداران» نامیده شد .

جبران باسیل رهبر جریان «آزاد ملی» در سخنانی گفت : «شعار "همه یعنی همه" که در میدان‌ها در لبنان سر داده شد ، باید برای زیر سئوال بردن وباز خواست باشد نه برای ستم ورزی».

او با تاکید بر عدم اتهام زنی بر همگان به دست داشتن در فساد، افزود تمامی وزراء و نمایندگان وابسته به جریان «آزاد ملی» محرمانه بودن حساب‌های بانکی خود را ملغی کرده‌اند.

باسیل گفت که پاره‌ای از خواسته‌های تظاهر کنندگان «عمل نشدنی و غیر قابل اجرا» و «در واقع نابود کننده اقتصاد کشور است»

او افزود : «این انقلاب نباید با ماندن عناصر فاسد و کنار رفتن شرفا پایان یابد» .

این درحالیست که لبنان شاهد تظاهراتی تحت عنوان «یکشنبه فشار» بود که این تظاهرات در ادامه اعتراضات جاری در این کشور که به نمایندگی از طیف های مردم لبنان و به هدف «ساقط کردن نظام سیاسی» انجام می‌گیرد .

درهمین راستا طرابلس پایتخت دوم لبنان شنبه شب گذشته شاهد تظاهراتی با مشارکت هزاران نفر بود که از سوی ناظران بعنوان مهمترین صحنه حضور توده ها از زمان برپائی تظاهرات در لبنان توصیف شد .معترضان خواهان برپائی تظاهرات گسترده در بیروت در روز یکشنبه تحت عنوان یکشنبه فشار، شدند. این تظاهرات قرار است در بر گیرنده کلیه میدان‌های تحصن مردم در تکمیل جنبش مردمی با هدف «فروپاشی نظام فرقه‌ای خواهد بود. هدف از برگزاری این تظاهرات فشار بیشتر بر حاکمیت به منظور اجرای خواسته‌ای تظاهر کنندگان بویژه تسریع روند تشکیل کابینه تکنوکرات است .

«تظاهرات وفاداران»

غسان عطا وزیر مهاجرین در کابینه گرداننده امور به تلویزیون «او .تی. وی» گفت :«انبوه ما باید در خانه ملت ( کاخ بعبدا ) گرد آئیم تا از رئیس جمهور قاطع و سازش ناپذیر خود ، کسب نیرو وصلابت کنیم .همه ما یعنی همه ما فردا ( امروز ) در بعبدا خواهیم بود».

سیمون ابی رمیا از اعضای فراکسیون پارلمانی«لبنان توانمند» بریاست جبران باسیل نیز در موضعگیری تلویزیونی خود گفت :« یکشنبه به او (عون) خواهیم گفت که ما با تو هستیم» .

روجیه عازار نماینده مجلس نیر عنوان ساخت : «وعده ما در جاده کاخ مردم تا بار دیگر وفاداری خود نسبت به مردی را اعلام کنیم که رویا و مبارزه بخاطر لبنان ازاد و مستقل وقدرتمند و پاک را در ما بوجود آورد».

گفتنی است ستاد هماهنگی انقلاب به مقامات مسئول تا سه شنبه شب اینده مهلت داده تانخست وزیری را معرفی کنند که مطابق خواسته‌ها و امال لبنانیها باشد که در غیر این صورت ، شمارش معکوس برای متوقف کردن روند امور از طریق اعتصاب عمومی ، اغاز خواهد شد . این در حالی است که تظاهر کنندگان نسبت به تلاشهای جهاتی در حاکمیت برای بکارگیری اهرم تفرقه طائفه ای ومذهبی بهدف منحرف ساختن انقلاب از مسیر خود، هشدار دادند.

از سوی دیگر کاخ ریاست جمهوری شنبه اعلام داشت عون سرگرم اجرای تماس‌های لازم قبل از رایزنی‌های ضروری با نمایندگان مجلس برای حل پاره ای معضلات است تا روند تشکیل کابینه جدید تسهیل گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید