معاون ظریف: عدم تصویب FATF سیستم بانکی ایران را دچار بحران می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

معاون وزیر خارجه ایران، اعلام کرد که اگر آخرین فرصت داده شده برای تصویب FATF از دست برود و این لایحه به تصویب نرسد، سیستم بانکی این کشور دچار بحران خواهد شد.

غلامرضا انصاری، معاون وزیر خارجه ایران، در گفت وگو با روزنامه اعتماد، به «فرصت‌های سه و چهار ماهه» که پیش از این به ایران برای تصویب FATF داده شده اشاره کرد و گفت: «تاکنون بارها به ما مهلت داده شده و بالاخره تا یک سال، دو سال الی چهار سال این موضوع طول کشید. امروز و در آخرین جلسه اعلام کردند که بهمن ماه پایان کار است».

او تاکید کرد که اگر ایران این «سد» را رد نکند، مانند «تیر خلاص به سیستم بانکی» این کشور خواهد بود، در حالی که این سیستم به علت تحریم‌ها به ‌شدت آسیب دیده است.

انصاری، با بیان اینکه یک یا دو کشور برای عضویت در FATF «التماس» می‌کنند، از هشدار وزارت خارجه ایران در جلسات مختلف درباره عدم تصویب FATF خبر داد.

او ضرورت تصویب این لایحه برای ارتباطات بین‌المللی بانکی را مانند داشتن پاسپورت هنگام سفرهای بین‌المللی دانست که اگر تصویب نشود، کل سیستم بانکی ایران فلج خواهد شد و حتی امکان حضور در کشورهای همسایه در حوزه بانکی امکان پذیر نخواهد بود.

انصاری تاکید کرد: «اگر در این چند ماه که به ما فرصت داده شده نتوانیم FATF را بگذرانیم، مطمئن باشید که سیستم بانکی کشور با یک بحران جدی روبه‌رو خواهد شد».

او FATF را یک ضرورت و نه یک شرط دانست که در صورت عدم تصویب کشورهای دوست نیز دیگر نمی توانند با ایران هیچ‌گونه نقل و انتقال بانکی انجام دهند اعم از اینکه بانک ایرانی در تحریم باشد یا نباشد.
او خواستار عدم تاثیرپذیری و تصمیم گیری درباره FATF، بر اساس اصرار وزیر امور خارجه آمریکا برای تصویب این لایحه توسط ایران شد و مبنای تعیین تکلیف FATF را «قوانین ایران» عنوان کرد.

گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، یک سازمان بین دولتی است که با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی، تاسیس شده‌ است. این سازمان در سال 2001 به کارزار مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست. تندروهای مذهبی در ایران که مخالف تصویب لایحه FATF هستند، آن را یک طرح استعماری و ضداسلامی توصیف می کنند. با وجود طولانی شدن بررسی پیوستن ایران به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام و نزدیك شدن به پایان فرصت ایران برای تصمیم‌گیری نهایی درباره آن، بررسی‌ها نشان می‌دهد از 50 عضو این نهاد، هشت نفر مخالفت و چهار عضو، موافقت خود را با تصویب این لایحه اعلام کردند.
صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از مخالفان تصویب این لایحه، اخیراً در یک سخنرانی درباره اینستكس گفت: «شرط اروپا برای اجرای سازوكار مالی، مبنی بر تصویب FATF تحقیرآمیز است».
او پیش از این نیز اعلام كرده بود که شروط ایران برای پیوستن به FATF مبهم است.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و عضو مجمع، پیش از این نیز در نقد FATF گفته بود: «نمی‌دانم این‌ها به چه جراتی این سند را محرمانه امضا كرده‌اند، این‌ها می‌خواهند به اسم مبارزه با پولشویی اطلاعات مالی و بانكی ما را به دشمن بدهند و به این شكل، خودتحریمی كنند. اگر این اتفاق بیفتد باید فاتحه خیلی چیزها را بخوانیم... البته ان‌شاءالله جلوی این‌ها گرفته می‌شود و به خواست خداوند می‌روند و امضایشان را پس می‌گیرند».

از سوی دیگر، رئیس جمهور ایران، بعد از مدتها سکوت در خصوص این لوایح زبان به گلایه باز کرد و گفت: «نباید اجازه دهیم که در سیستم بانکی‌مان اتهام پولشویی به ما بچسبد و این به زیان کشور است، چرا یک عده در مقابل چهار لایحه‌ای که در دولت و مجلس به تصویب رسیده، مانع‌تراشی می‌کنند و جلوی دولت و مجلس ایستاده‌اند؛ اینگونه اقدامات به نفع کشور نیست».
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نیز طی روزهای اخیر بار دیگر و با طرح این سوال که باید مشخص شود منطق مخالفان چیست، گفت: «جلسات مجمع تشخیص مصلحت را شفاف کنید تا معلوم شود چه کسانی موافق و مخالف این لوایح هستند و منطق آنان چیست؟ مردم باید بدانند که چه کسانی با این لوایح مخالف هستند؟ لوایحی که به ‌طور مستقیم با زندگی و معیشت مردم سروکار دارد. آیا مخالفان تصویب در مجمع تشخیص مصلحت در این باره مسئولیت می‌پذیرند یا همچنان در پشت پرده حضور دارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید