به تعلیق در آمدن کمک‌های آمریکا به لبنان پس از تحولات اخیر این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌آید که موضوع اعطای کمک‌های آمریکا به لبنان پس از تحولات اخیر این کشور موجب بروز فعل و انفعالاتی در واشینگتن شده است.

یک منبع از وزارت خارجه آمریکا در تماس با العربیه.نت در این خصوص گفته است موضع‌گیری این کشور تغییر نکرده و وزارت خارجه آمریکا بزودی بیانیه‌ای در خصوص ابهامات موجود پیرامون موضوع توقف کمک‌های نظامی آمریکا صادر خواهد کرد.

روز نامه آمریکائی «وال استریت جورنال» عنوان کرد علت متوقف شدن این کمک ها به اعمال فشارهای اسرائیل برای تعلیق کمک‌ها به هدف وادار ساختن دولت لبنان به اقدام در راستای ممانعت حزب الله از توسعه موشکی خود با برخورداری از حمایت ایران باز می‌گردد.

به نوشته این روزنامه این تصمیم از شورای امنیت ملی آمریکا صادر شده است .

روزنامه مزبور در بیان تفاصیل این خبر فاش کرد استیون منوشین وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته با نتنیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار داشت که طی آن ، نتنیاهو از اقدامات ایران در خصوص تامین مالی گسترش فعالیت های موشکی حزب الله در لبنان از سوی ایران ،ابراز نگرانی کرد .

همزمان با ابراز نگرانی نخست وزیر اسرائیل ، رسانه‌های عمومی اسرائیلی این هفته گزارش‌هائی را انتشار دادند مبنی بر اینکه نتنیاهو از مسئولان دولتی " پایتخت‌های دول هم پیمان " خواسته است پیش شرط‌هایی را برای اعطای کمک به لبنان مطرح سازند تا از این طریق ، تضمین شود که مسئولان لبنانی در راستای تحکیم محاصره علیه توسعه فعالیت‌های موشکی حزب الله اقدام خواهند کرد که به نوشته این روزنامه از جمله علل احتمالی تعلیق کمک های مالی امریکا به لبنان می باشد .

بگزارش این روزنامه ، مقامات مسئول آمریکا در کنگره روز جمعه خبردار شدند که دولت ترامپ ، کمک‌های آمریکا به لبنان شامل 100 میلیون دلار کمک مالی به ارتش لبنان را به حالت تعلیق در آورده است .مسئولان وزارت خارجه پنجشنبه به معاونین کنگره اطلاع دادند تعلیق کمک مالی به لبنان از سوی دفتر کاخ سفید در مدیریت و بودجه و بدستور شورای امنیت ملی امریکا انجام گرفت .

عامل حفظ ثبات در لبنان

این درحالی است که بگفته یکی از مسئولان کنگره ، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا توقف اعطای کمک های مالی را ترجیح نمی‌دهند بلکه از تصمیم به ارسال 105 میلیون دلار کمک‌های امنینی به نیروهای مسلح لبنان حمایت کردند که تازه ترین بسته کمک ها به این نهاد بشمار می آید که عامل تامین ثبات لبنان است .

به گفته مسئولان کنگره ، آنها در جریان علل اعمال این تعلیق قرار نگرفتند و کاخ سفید و وزرات خارجه نیز به درخواست های آنها در خصوص توضیح علل این تصمیم پاسخ ندادند.

مقابله با حزب الله و القاعده و داعش

روند تعلیق کمک ها در زمانی است که لبنان در حال گذار به تغییرات بزرگ سیاسی بدنبال استعفای حریری نخست وزیر لبنان در پی اعتراضات است .بگفته یکی از مسئولان کنگره امریکا ، نیروهای مسلح لبنان " نهاد حساس " تضمین کننده ثبات کشور می باشد و عامل اطمینان بخش در راستای روند مبارزه با شبکه های قاچاق وابسته به داعش و القاعده و حزب الله بشمار می اید.

این مقام مسول افزود تعلیق کمک های نظامی به ارتش لبنان ، کاری نیست که وی خواستار اجرای آن در کشوری بی ثبات مانند لبنان باشد .
به نوشته این روزنامه امریکا بمدت سالها از لبنان و ارتش آن حمایت کرده و از سال 2002 مبادرت به ارسال بیش از 3 میلیارد دلار کمک به لبنان نموده که 2 میلیارد دلار این مبلغ به ارتش لبنان داده شده است .

در حالی که ناتان سلز مسئول ارشد مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه در مصاحبه مطبوعاتی خود در جمعه گذشته مستقیما به پرسش مربوط به تعلیق کمکها به لبنان پاسخ نداد اما تاکید کرد آمریکا از نیروهای مسلح لبنان حمایت می کند .

وی افزود : به نظر ما حزب الله یک سازمان تروریستی است و از همین روست که ما در طول سالیان متمادی در راستای تقویت نهادهای دولتی لبنان نظیر ارتش این کشور فعالیت کرده ایم تا از این طریق ، نیاز مبرمی در لبنان برای تکیه بر این نوع شبه نظامیان وجود نداشته باشد .

دو پیش شرط اسرائیل برای اعطای کمک‌ها

در همین راستا بنوشته روزنامه اسرائیلی اروشلیم پست، طی گزارش روز چهارشنبه این روزنامه امده است لبنان عرصه ای است که ایران تلاش فراوانی را برای انتشار موشک های نقطه زن بخرج می‌دهد .

به نوشته این روزنامه ، با شدت گرفتن بحران داخلی لبنان ، اسرائیل جهات خارجی را تشویق به اعمال پیش شرط در اعطای کمک های مالی به لبنان در ازای برخورد لبنان با تهدیدهای حزب الله در امر توسعه موشک های نقطه زن و دور کردن حزب الله از مراکز قدرت می‌نماید .

این روزنامه افزود : " لبنان صحنه تلاش های شبانه روزی ایران برای انتشار موشک‌های نقطه زن از دو راه می باشد. نخست انتقال دانش و فناوری به حزب الله برای تبدیل 150 هزار موشک موجود در زرادخانه خود به موشک‌های نقطه زن.

راه دوم دادن توان لازم به حزب الله برای ساخت این نوع موشک در خاک لبنان .از دید اسرائیل اعطای کمک‌ها به لبنان که بشدت مورد نیاز این کشور است ؛ بدون درنظر گرفتن موضوع موشک های نقطه زن و خلع سلاح حزب الله از این نوع اسلحه ، معضل بسیار دشواری را پیش رو قرار خواهد داد.

آمریکا از زمان عقب نشینی نیروهای سوریه از لبنان در سال 2005 تا کنون نزدیک به یک میلیارد و 500 میلیون دلار کمک نظامی به لبنان داده است . افزون بر این به گفته یک مقام مسئول دولتی آمریکا به العربیه نت «وضعیت هنوز قطعیت نیافته و امیدوارم که هفته آینده راه حلی برای آن پیدا بشود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید