مایک پمپئو خواستار توجه دولت عراق به خواسته‌های مشروع معترضان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه یکم نوامبر 2019 از دولت عراق خواست به مطالبات مشروع معترضان در این کشور توجه و محدودیت‌های اعمال شده اخیر بر رسانه‌ها و آزادی بیان را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری‌ها پمپئو در بیانیه‌ای تاکید کرد که ایالات متحده از هر گونه تلاش جدی عراق برای مقابله با مشکلاتی که جامعه عراق با آن مواجه است استقبال می‌کند و در ادامه گفت که همه طرف‌ها باید از خشونت‌ها بپرهیزند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین تحقیقات عراق درباره اقدامات خشونت‌آمیزی که در ابتدای ماه اکتبر روی داده را «فاقد اعتبار کافی» دانست و در این رابطه تاکید کرد که «عراقی‌ها مستحق برقراری عدالت هستند و افراد مسئول باید مجازات شوند».

پمپئو از ابتدای ماه اکتبر گذشته از دولت عراق خواسته بود تا به خواسته‌های تظاهرکنندگان احترام بگذارد و در تعامل با بحران «بیشتر از خود خویشتنداری نشان دهد».

یک گزارش دولتی عراق سه‌شنبه گذشته فرماندهانی امنیتی را به مسئولیت داشتن در قتل تظاهرکنندگان متهم کرد و اشاره کرد که «قربانیان غیرنظامی عراقی در حین اعتراضات و در نتیجه کاربرد نیروی بیش از حد و شلیک گلوله‌ توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌اند».

کمیته تحقیقات در عین حال ضمن توضیح این که %70 از تلفات در بین تظاهرکنندگان از ناحیه سینه یا سر هدف اصابت گلوله قرار گرفته‌اند صدور هر گونه فرمان‌هایی از مقامات رده بالای عراقی برای شلیک مستقیم گلوله‌های جنگی به سوی تظاهرکنندگان را تکذیب کرد.

از سویی سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه در گزارشی مفصل و تکان دهنده از قتل‌های «وحشتناک» در عراق خبر داد و با استناد به شواهد، دلایل و تحقیقات میدانی گفت که معترضان عراقی با نوعی از اسلحه «کشنده» مورد هدف قرار گرفته‌اند.

بنا به گزارش عفو بین الملل نیروهای امنیتی و شبه نظامیانی که در قتل تظاهر کنندگان دست داشتند از نارنجکهای به ظاهر اشک آور اما کشنده استفاده کردند. آنها با شلیک این نارنجک‌های اشک‌آور به سوی جمجمه افراد تظاهر کننده آنها را به قتل می‌رسانند.

سازمان عفو بین الملل با تاکید بر اینکه این نوع نارنجک‌ها تاکنون در هیچ جای دنیا مورد استفاده قرار نگرفته است، تاکید کرد که این نوع نارنجک برای قتل تظاهر کنندگان مورد استفاده قرار گرفته است نه برای متفرق کردن آنها.

این نهاد بین المللی گفته است اغلب قربانیان که تاکنون تعدادشان به بیش از 300 نفر رسیده است بوسیله این نارنجک‌ها که به جمجمه آنها اصابت کرده است کشته شدند.

شایان ذکر است که جنبش مردمی ابتدا در شهرهای عراق و در اعتراض به نابسامانی‌های اقتصادی، نبود خدمات اساسی، گستردگی بیکاری و ناکارآمدی مقامات سیاسی در ایجاد راهکارهایی برای برونرفت از بحرانهای معیشتی آغاز شد اما پس از آن به خواسته‌هایی سیاسی همچون مطالبه تغییر دولت و توقف دخالت‌های ایران ارتقاء یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید