ترامپ: آتش‌بس در شمال سوریه به خوبی پابرجاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، شنبه 2 نوامبر 2019 تاکید کرد که آتش‌بس اعلام شده از سوی ترکیه در شمال سوریه همچنان به خوبی پابرجا است.

دونالد ترامپ شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید ضمن اشاره به این که رابطه‌اش با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه خوب است تاکید کرد که آتش‌بس اعلام شده از سوی ترکیه در شمال سوریه همچنان به خوبی استوار و پابرجا است.

به گزارش خبرگزاری‌ها نیروهای ترکیه روز جمعه در چارچوب توافقی که منجر به عقب‌نشینی جنگجویان کُرد از سرزمین‌های واقع در امتداد مرزهای ترکیه در شمال شرق سوریه شده، گشت‌های نظامی مشترکی را با نیروهای روسی در شمال شرق سوریه آغاز کردند.

به موجب توافق به عمل آمده میان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در 22 اکتبر 2019 در سوچی روسیه و در پی عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه، به نیروهای کُرد سوری تا روز سه‌شنبه مهلت داده شده بود تا از سرزمین‌های واقع در امتداد مرز با ترکیه به عمق خاک سوریه عقب‌نشینی کنند.

در این راستا گشت‌های نظامی مشترک ترکی روسی دو بخش از این مناطق را تا عمق 10 کیلومتری یا 6 مایلی پوشش می‌دهند.

نیروهای ترکیه و جنگجویان اپوزیسیون سوری همپیمان با آنکارا هم‌اکنون بر شهرک‌های تل ابیض، رأس العین و روستاهای مجاور آن تسلط دارند اما شهر قامشلی از این توافق مستثنی است.

دو توافق آتش‌بس که با میانجیگری ایالات متحده آمریکا و روسیه حاصل شده، جنگجویان کُرد را به عقب‌نشینی در عمق خاک سوریه تا فاصله 30 کیلومتری یا 19 مایلی مرزهای سوریه و ترکیه ملزم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید