عفو بین‌الملل قتل تظاهر کنندگان عراقی را به شدت محکوم کرد

«معترضان با نارنجک‌های اشک‌آور کشنده که وارد جمجمه می‌شد، کشته شدند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین الملل روز جمعه 1 نوامبر 2019 در گزارشی تکان دهنده از قتل‌های «وحشتناک» در عراق خبر داد.

این سازمان در گزارشی مفصل که از شواهد، دلایل و تحقیقات میدانی به دست آمده است، گفته است، تحقیقات نشان می‌دهد که معترضان عراقی با نوعی از اسلحه‌ «کشنده» مورد هدف قرار گرفته‌اند.

نیروهای امنیتی و شبه نظامیانی که در قتل تظاهر کنندگان دست داشتند از نارنجک‌های به ظاهر اشک آور اما کشنده استفاده کردند. آنها با شلیک این نارنجک‌های اشک‌آور به سوی جمجمه افراد تظاهر کننده آنها را به قتل می‌رسانند.

این تصویر جمجمه یکی از قربانیان معترض عراقی است
این تصویر جمجمه یکی از قربانیان معترض عراقی است

سازمان عفو بین الملل با تاکید بر اینکه این نوع نارنجک‌ها تاکنون در هیچ جای دنیا مورد استفاده قرار نگرفته است، تاکید کرده که این نوع نارنجک برای قتل تظاهر کنندگان مورد استفاده قرار گرفته است نه برای متفرق کردن آنها.

این نهاد بین المللی گفته است اغلب قربانیان که تاکنون به بیش از 300 نفر رسیده‌اند بوسیله این نارنجک‌ها که به جمجمه آنها اصابت کرده است کشته شدند. این سلاح به طور مستقیم سمت تظاهرکنندگان شلیک شده تا آنها را بکشد و نه پراکنده کند.

نوع گلوله که به ظاهر گاز اشک‌اور است اما در واقع کشنده و وارد جمجمه یا جسم انسان می‌شود
نوع گلوله که به ظاهر گاز اشک‌اور است اما در واقع کشنده و وارد جمجمه یا جسم انسان می‌شود

سازمان عفو بین الملل از مقامات عراقی و پلیس و نیروهای این کشور خواسته است بلافاصله شلیک این نوع نارنجک‌های کشنده و بی سابقه علیه معترضان را متوقف کنند.

طبق تحقیقات عفو بین الملل این نوع نارنجک‌ها که به صورت بمب‌های کوچک به سوی تظاهر کنندگان شلیک می شود، تاکنون دهها نفر را از پای درآورده است.

عفو بین الملل در گزارش خود به مصاحبه با شاهدان عینی و مدارک و تصاویری که از مراکز پزشک قانونی از قربانیان گرفته شده استناد کرده است. این سازمان برای بررسی دقیق این گزارش با متخصصان پزشکی در بیمارستان‌های بغداد نیز مصاحبه کرده و گزارش خود را بر مبنای داده‌های علمی و مشاهدات عینی تهیه کرده است . در گزارش آمده است نیروهای امنیتی عراق از 25 تا 29 اکتبر از این نوع اسلحه علیه معترضان استفاده کرده‌اند.

شواهد عینی در بیمارستان‌های بغداد
شواهد عینی در بیمارستان‌های بغداد

تیم سازمان عفوبین الملل گفته است شواهد و مدارک ویدئویی از قربانیان و زخمی شدگان در نزدیکی میدان تحریر بغداد را مشاهده کرده است و این دلایل و شواهد را تجزیه و تحلیل کرده است.

کارشناس نظامی انواع نارنجک‌های گاز اشک آور که مانند بمب‌های کوچک هستند را مشاهده کردند این نوع سلاح کشنده از بلغارستان و صربستان به عراق آورده شده است.

عف بین الملل گفته است این نوع اسلحه به ظاهر اشک آور اما هر نارنجک آن ده برابر نارنجک گاز اشک‌آور وزن دارد و در اصابت به افراد وارد جمجمه آنها می‌شود و بلافاصله به قتل می‌رسند به خصوص اگر از فاصله نزدیک به افراد شلیک شود.

این نهاد بین المللی این نوع قتل‌ها را یک جنایت «هولناک» توصیف کرده و گفته است عدم پاسخگویی در مورد قتل‌های غیر مجاز و مجروح کردن افراد غیر نظامی توسط نیروهای امنیتی یک جرم و جنایت به شمار می رود و عاملان این جنایت‌ها نمی‌توانند مصون از مجازات باشند. عفو بین الملل خواستار تحقیقات سریع ، بی‌طرفانه و مؤثر و همچنین پیگرد قانونی افراد مسئول در این قتل‌ها شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید