سیگار: تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در سه ماه گذشته افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اداره بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان(سیگار) در گزارش تازه اش به کنگره آمریکا از افزایش پنج درصدی تلفات نیروهای دولتی افغانستان در سه ماه گذشته خبر داده است.

طلوع نیوز به نقل از این گزارش نوشت، بیشتر از شصت درصد این تلفات در جریان عملیات های دفاعی این نیروها رخ داده است و تلفات غیرنظامیان نیز در درگیری های سه ماه گذشته افزایش 39 درصدی داشته اند.

جان سوپکو، بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان، در باره این گزارش گفته است: «سیاست گذاران آمریکایی باید ببینند که ایالات متحده در چی شرایطی باید از تلاش های ادغام حمایت کند و اگر حمایت می کند، باید بهترین رویکرد را بیابد».

در گزارش سیگار آمده است که نهادهای آمریکایی باید در عملی سازی این برنامه چندین خطر را در نظر بگیرند، به شمول فساد، دشواری نظارت و ارزیابی، چالش های بررسی و مسایل امنیتی. از سال 2001 به این سو تلاش‌های ادغام در افغانستان با این مشکلات رو به رو بوده‌اند.

در این گزارش آمده است که تلفات غیرنظامیان بربنیاد آمارهای یوناما در ماه های جولای تا سپتامبر نسبت به زمان مشابه سال گذشته 42 درصد افزایش یافته است .

بر اساس این گزارش، تأمین امنیت از سوی نیروهای افغان در جریان انتخابات، سبب کاهش خشونت ها شد؛ اما تلاش‌های طالبان برای براندازی خشونت بار انتخابات باعث کاهش شرکت مردم در انتخابات شد و نزدیک به یک هزار مرکز رای دهی به علت تهدیدهای امنیتی بسته بودند.

در گزارش آمده است که تا ماه اکتبر سال روان میلادی، هفده سرباز امریکایی و خارجی در افغانستان کشته شده اند و 124 تن شان زخم برداشته اند که در پنج سال اخیر بیشترین تلفات‌شان است.

بر بنیاد این گزارش، در 9 ماه امسال، نیروهای امنیتی دو هزار و 531 عملیات زمینی انجام داده اند که نسبت به سراسر سال 2018 که دو هزار و 365 عملیات بود بیشتر است.

اما وزارت دفاع ملی افغانستان با رد این گزارش «سیگار» گفت که تلفات نیروهای دولتی کاهش یافته و از هشت ماه به این سو این نیروها در حالت تهاجمی قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید