تقاضای برگزاری نشست فوری پارلمان لبنان برای تشکل دولت موقت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع لبنانی روز جمعه 1 نوامبر 2019 از آرامش نسبی در بیروت و دیگر شهرهای این کشور پس از شانزده روز اعتراضات عمومی گسترده خبر دادند.

خبرگزاری رسمی لبنان در گزارشی نوشت، پس از 16 روز از تظاهرات و اعتراضات در این کشور که از 17 اکتبر آغاز شد، روز جمعه اکثر راه‌های اصلی پایتخت و دیگر شهرها باز بود و اوضاع کشور به حالت عادی برگشته است.

این خبرگزاری نوشت، شهر بیروت و حومه آن روز جمعه در آرامش کامل به سر برد. جاده‌ها همه باز شده و بانک‌ها و اداره‌ها درهای خود را به روی شهروندان باز کرده‌اند کما اینکه مدارش و دانشگاه‌ها نیز بر روی تعداد زیادی از دانش آموزان و دانش‌جویان باز شد.

همزمان شماری از معترضان به سمت کاخ ریاست جمهوری در بعبدا حرکت کردند که نیروهای امنیتی پیش از رسیدن آنها به اطراف کاخ ریاست جمهوری، راه‌های منتهی به کاخ بعبدا را بسته‌اند.

روز پنجشنبه تظاهر کنندگان پس شنیدن سخنرانی میشل عون رئیس جمهوری این کشور، اعلام کردند تا روز دوشنبه به او مهلت می‌دهند تا ماموریت تشکیل دولت موقت را صادر کند.

تظاهر کنندگان خواستار تشکیل دولتی خارج از چهارچوب احزاب کنونی کشور شدند.

این در حالی است که گروه «لـحقی» (برای حقوقم) که از میان تظاهر کنندگان معترض تشکیل شده است از مردم خواست به تظاهرات خود ادامه دهند تا دولت را برای اجرای خواسته‌هایشان تحت فشار قرار دهند.

این گروه گفته است ادامه تظاهرات باعث نشست فوری نمایندگان پارلمان و تشکیل کابینه دولت موقت خواهد شد.

گروه «لحقی»در بیانیه شمار 16 خود گفته است، بار دیگر ، نیروهای اقتدارگرا می‌خواهند با وعده‌های پوچ مردم لبنان را سرگردان و از برآورده شدن خواسته‌های معترضان شانی خالی کنند.

این گروه گفت پیام‌ها و سخنرانی‌هایی که در این مدت از مقامات دولتی لبنان شنیده‌ایم در سطح برآورده شدن خواسته معترضان نبود و آرمان‌های ملت لبنان را محقق نمی‌سازد.

این گروه هشدار داد که استعفای دولت لبنان تنها یک گام از خواسته‌های آنها بوده است و چنانچه تا دوشنبه دولت اقدامات و گام‌های بعدی را بر ندارد، بار دیگر به اعتراضات عمومی ادامه خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید