«شبه‌نظامیان افغان تحت حمایت سازمان سیا در افغانستان مرتکب جرایم جنگی شده‌اند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر پنج شنبه 31 اکتبر با نشر گزارشی تایید کرد، شبه نظامیان افغان تحت حمایت سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) فعالیت می‌کنند، در انجام حملات‌شان مرتکب جرایم جنگی شده‌اند.

روزنامه اطلاعات روز به نقل از گزارش دیدبان حقوق بشر نوشت، این حملات از سوی قطعات ویژه‌«01»، «02»، «03»، «04» امنیت ملی افغانستان و «نیروهای حفاظتی خوست» انجام شده است.

در این گزارش با 39 فرد محلی و افرادی که عملیات‌های شبانه را در ولایت‌های غزنی، هلمند، کابل، قندهار، ننگرهار، پکتیا، ارزگان، وردک و زابل افغانستان شاهد بوده‌اند مصاحبه شده و همچنین از اطلاعات گروه‌های حقوق بشری افغان که این عملیات‌ها را مستند کرده‌اند استفاده شده است.

در این گزارش که 14 مورد از جریان عملیات‌های قطعات ویژه‌ امنیت ملی افغانستان تحت حمایت سازمان سیا از اواخر سال 2017 تا اواسط سال 2019 میلادی را در بر می‌گیرد، آمده است که این نیروها در جریان حملات مرتکب تخطی‌های جدی از جمله کشتن غیرنظامیان شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر این موارد را «محاکمه‌ صحرایی» توسط نیروهای قطعات ویژه‌ امنیت ملی افغانستان خوانده و افزوده است که برخی از این تخطی‌ها جرایم جنگی می‌باشد. این سازمان افزوده است که حملات این نیروها در مواردی، براساس ضعف استخباراتی و رقابت‌های سیاسی محلی غیرنظامیان را بدون اینکه هویت‌شان تثبیت شود، هدف قرار داده‌اند.

از سویی هم، در گزارش این سازمان آمده است که حملات شبانه و هوایی این نیروها بر غیرنظامیان در دو سال اخیر افزایش نگران‌کننده داشته است.

براساس این گزارش، علاوه بر انجام حملات شبانه، بازداشت و ناپدید کردن افراد و حمله بر مراکز صحی از روش‌های دیگر این نیروها است.

یکی از باشندگان ولایت میدان وردک به دیدبان حقوق بشر گفته است: «نیروهای ضربتی دروازه‌ی حویلی ما را منفجر کردند. آنان یکی از پسرانم را در عقب خانه کشتند و بقیه را با خود بردند. این نیروها ما را متهم کردند که چرا به طالبان غذا داده‌ایم؟ طالبان آمده بودند و از ما غدا می‌خواستند. اگر به آنان (طالبان) غذا ندهید، شما را آزار و اذیت می‌کنند».

سازمان اطلاعاتی امریکا (سیا) از سال 2001 به این سو با استفاده از شبه‌نظامیان افغان عملیات ضد «تروریسم» را موازی اما جدا از عملیات‌های نظامی ارتش امریکا در افغانستان انجام می‌دهد. سیا این شبه‌نظامیان را جذب، تجهیز و آموزش می‌دهد و آنان را به تعقیب نیروهای القاعده، طالبان و از سال 2014 به این سو به تعقیب داعش می‌فرستند.

بر بنیاد این گزارش، حملات این نیروها که در ظاهر تحت ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان فعالیت می‌کنند، عمدتا در شب و در روستاهای دوردست به حمایت سازمان سیا راه‌اندازی می‌شود.

دیدبان حقوق بشر از حکومت‌های امریکا و افغانستان خواسته است که تمامی نیروهای شبه‌نظامی را که خارج از تشکیلات فرماندهی نیروهای امنیتی‌اند، فوراً منحل و خلع سلاح کنند. همچنان از آنان خواسته شده است که با تحقیقات مستقل در باره‌ اتهامات در مور راه‌اندازی حملات این نیروها همکاری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید