یک کشته در پی تلاش معترضان عراقی برای رسیدن به سفارت ایران در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی عراق روز پنج شنبه 31 اکتبر 2019 از کشته شدن یک تظاهر کننده و زخمی شدن ده‌ها تن از معترضانی که بعد از ظهر چهارشنبه برای رسیدن به سفارت ایران در بغداد تلاش می‌کردند، خبر دادند

رهبر ایران روز گذشته تظاهر کنندگان عراقی و لبنانی را متهم کرد که از سوی اسرائیل، آمریکا و برخی کشورهای عربی حمایت می‌شوند این اظهارات با واکنش تند تظاهرکنندگان، شماری زیادی از تحلیگران عراقی در بغداد شد‌. پس از اظهارات علی خامنه‌ای تظاهرکنندگان خشمگین تلاش کردند، که به سوی سفارتخانه ایران در بغداد حمله کنند.

به گزارش منابع عراقی در نتیجه تلاش تظاهر کنندگان برای رسیدن به سفارتخانه عراق نیروهای امنیتی عراق با شلیک گاز اشک آور به سوی تظاهر کنندگان یک نفر بر اثر خفگی کشته و شماری نیز مصدوم شدند.

روز گذشته پس از اظهارات علی خامنه‌ای رهبر ایران که در آن تظاهر کنندگان عراقی را به وابستگی به آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی متهم کرده بود، عراقی‌های معترض بار دیگر شعار «ایران برا برا» را بار دیگر در میدان‌ها سر دادند.

خامنه‌ای ناآرامی‌های جاری در عراق و لبنان را به آمریکا و متحدان آن نسبت داده و یک مقام دولتی از تلاش برای ایجاد شکاف بین عراق و ایران سخن گفته است. همزمان، رهبر کلیسای کاتولیک از دولت عراق خواسته است به مطالبات مردم توجه کند.

او گفت: «بزرگ‌ترین لطمه‌ای که دشمنان می‌توانند به یک کشور بزنند، این است که امنیت را از آن سلب نمایند، یعنی کاری که امروز در برخی کشورهای منطقه شروع کردند و امنیت را از مردم می‌گیرند».

خامنه‌ای گفت: «در دنیا بیشتر از همه، آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی با پشتیبانی پول کشورهای مرتجع منطقه دارند آشوب به پا می‌کنند. این بدترین دشمنی و خطرناک‌ترین کینه‌ورزی علیه یک ملت است».

در واکنش به سخنان خامنه برخی تحلیگران عراقی در مصاحبه با تلویزیون های العربیه و الحدث اظهارات وی را توهین به شهدای این جنبش و مردم عراق و دخالتی آشکار در امور داخلی عراق دانستند.

یکی از تظاهرکنندگان پس از شنیدن سخنان خامنه‌ای گفت در حالی که خود مسئولان در بغداد این جنبش را ناشی از محرومیت قشر بزرگی از مردم عراق دانسته‌اند چگونه خامنه‌ای می خواهد آن را به جریان‌های بیگانه ربط دهد؟!».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید