گزینه‌های پیش روی دولت لبنان برای خروج از بحران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی پاسخ سعد الخحریر به یکی از خواسته‌های تظاهرکنندگان در بیروت و مناطق جنوب این کشور و اعلام استعفایش از پست نخست وزیری، لبنان وارد مرحله جدیدی شده است.

به همین دلیل طبقه سیاسی لبنان به تکاپو افتاده و تماس‌ها و جلسات بین مقامات و رهبران این کشور را افزایش دادند.

میشل عون رئیس جمهوری این کشور پس از پذیرش استعفای سعد الحریری از وی خواست تا زمان تشکیل دولت جدید، اداره موقت امور کشور را به عهده بگیرد.

تغییر شرایط لبنان کنونی با شرایط پیش از استعفای الحریری

سامی فتفت، یکی از نمایندگان پارلمان لبنان از جریان المستقبل که سعد الحریری آن را رهبری می کند در گفتگو با العربیه گفت: «شرایط پس از استعفای الحریری به کلی با شرایط پیش از استعفا فرق کرده است هدف اساسی ما اکنون حمایت و محافظت از کشور است و تصمیم استعفای الحریری پس از دو هفتهبسیار حکیمانه و در زمان مناسب اتخاذ شد».

فتفت افزود: «توپ در میدان همه است ما در صدد مقصر دانستن جریانی مشخص نیستیم زیرا اوضاع کشور به نقطه غیرقابل تحمل رسیده است».

از نظر آگاهان لبنانی احتمال می رود که میشل عون هفته آینده طبق قانون اساسی از فراکسیون سنی دعوت کند تا در باره تعیین یک شخص برای تصدی پست نخست وزیری با او مشورت کنند».

گزینه‌های پیش‌روی دولت لبنان

فتفت توضیح داد که سه گزینه بر سر میز طبقه سیاسی لبنانی‌ است.

اول: تشکیل دولتی تکنوکرات که شامل وزرای مستقل از متخصصان و کارشناسان که ما از چنین دولتی استقبال می‌کنیم.

دوم: تشکیل یک دولت سیاسی بر اساس تقسیمات کنونی که با توجه به مخالفات معترضان نسخه‌ای از این دولت استعفا داده خواهد بود که همان ماجرای قبلی تکرار خواهد شد.

سوم: اینکه حزب الله و متحدانش کسی را تعیین کنند تا مسئولیت را به عهده بگیرد که این با شرایط و خواسته معترضان در تناقض است و البته تا جایی که امکان دارد باید از چنین سناریویی اجتناب کرد، زیرا کشور نمی تواند چنین دولتی را تحمل بار دیگر کند.

فتفت گفت:«ما به همه این گزینه‌ها مشکلی نداریم هدف ما راحت کردن مردم و پایان دادن به وضعیت کنونی است».

پیش‌شرط سعد الحریری برای پذیرفتن ماموریت تشکیل دولت جدید

مصطفی علوش عضو دفتر سیاسی گرایش «المستقبل» نیز در تماسی با العربیه. نت گفت، سعد الحریری برای پذیرفتن مجدد ماموریت تشکیل کابینه دولت پیش‌شرطی دارد که اول باید شخصیت‌هایی تعیین شوند که دارای مقبولیت مردمی باشند و سابقه فساد یا تهمت فساد نداشته و همه لبنانی‌ها به آنها اعتماد داشته باشند. این افراد باید قدرت و توانی ایجاد اصلاحات و اجرای آن را نیز داشته باشد.

لبنانی‌ها تاکنون تعدادی از نام‌های برجسته که احتمالا به عنوان نامزد پست نخست وزیری هستند را نام می‌برند از این نام‌ها چون «تمام سلام»، از جریان سعد الحریری، «نواف سلام»، قاضی دیوان بین‌المللی دادگستری و سفیر پیشین لبنان در سازمان ملل متحد و «فواد مخزومی نماینده بیروت را می توان نام برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید