هوک: به تحریم‌ها علیه ایران دامه می‌دهیم تا مجبور به قبول مذاکره جدید شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برایان هاوک رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، پنجشنبه در مصاحبه با تلویزیون العربیه گفت: «واشنگتن به اعمال تحریم‌ها علیه ایران همچنان ادامه خواهد تا این کشور بار دیگر مذاکره در باره توافقنامه هسته‌ای را بپذیرد».

هاوک با بیان اینکه تحریم‌ها باعث فروپاشی بخش نفت در ایران شده است، گفت: «طی یک سال از اعمال تحریم‌ها، فروش ایران از 2.5 میلیون بشکه 120 هزار کاهش یافت».

او افزود: «اکنون رژیم ایران به دلیل تحریم‌ها در مقایسه با دو سال پیش، از نظر اقتصادی ضعیف‌تر شده است».

هاوک با یادآوری اینکه واشنگتن اعلام کرد که «راه‌کاری را با بانک‌های سوئیس برای صادرات مواد انسانی و پزشکی به ایران» ایجاد کرده، بیان کرد که تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده علیه ایران ناشی از «رفتار بی‌ثبات کننده» این کشور در منطقه است.

هوک همچنین تأكید كرد كه واشنگتن مشتاقانه منتظر است تا «عراق گام‌هایی در جهت دور شدن از وابستگی اقتصادی به ایران را در پیش گیرد».

او از سوی دیگر با تأکید بر اینکه «حمله ایران به تأسیسات آرامکو، قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی را نقض کرده، گفت، «ایران از شمال و از جنوب به واسطه حوثی‌ها سعودی را هدف قرار داد».

هوک در ادامه ضمن اعلام اینکه «در جریان سفر کنونی من به پادشاهی سعودی، پیرامون تحقیقات درباره حمله آرامکو بحث و گفت‌و‌گو کردیم»، یادآور شد که «شورای امنیت مسئولیت مهمی در کشف واقعیت حملات ایران به آرامکو بر دوش دارد».

رئیس «گروه اقدام ایران» ادامه داد: «ما با شورای امنیت در مورد چگونگی واکنش به حملات آرامکو در حال گفت‌وگو هستیم».

او اضافه کرد: «پس از مورد هدف قرار گرفتن تأسیسات آرامكو، ما تعداد سربازان خود را در پادشاهی سعودی افزایش دادیم».

هوک همچنین گفت: «ایران در تلاش است تا شبه‌نظامیان حوثی را به نیرویی جهت تهدید سعودی تبدیل کند. کاری که امروز ایران سعی دارد در یمن انجام دهد، همان کاری است که 40 سال پیش در لبنان انجام داد».

هوک درباره موضوع دخالت ایران در سوریه گفت: «هدف ایران در سوریه حمایت از اسد و تبدیل سوریه به عنوان حلقه ارتباط با حزب الله است».
او با بیان اینکه ایران 16 میلیارد دلار برای شبه‌نظامیان خود در سوریه و عراق هزینه کرده، افزود که «مردم ایران برای استفاده از این مبلغ اولویت دارند».

هوک از سوی دیگر تأكید كرد كه واشنگتن برنامه موشكی ایران را که «بزرگترین برنامه موشکی در خاورمیانه» در حال هدف قرار دادن است.

هاوک همچنین از زیر نظر گرفتن «نقش تعدادی از دیپلمات‌های ایرانی در اروپا در عملیات تروریستی» توسط آمریکا، سخن گفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید