سایه سنگین قاسم سلیمانی بر بغداد و ماموریتش برای سرکوب و قتل تظاهرکنندگان عراقی

آسوشیتد پرس به نقل از مقامات امنیتی عراق: طرح سلیمانی برای سرکوب تظاهرات عراقی‌ها شکست خورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از برخی مقام‌های ارشد عراقی، که نخواست نام آنها فاش شود، نوشت که در یک نشست امنیتی که قرار بود به ریاست عادل عبدالمهدی تشکیل شود، مسئولان عراقی ناگهان از حضور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، شگفت زده شدند.

سلیمانی در این نشست به مسئولان عراقی گفته است که او می تواند به تظاهرات عراقی‌ها پایان دهد .

این خبرگزاری نوشت سلیمانی به مسئولان امنیتی عراقی گفته است که او می تواند تظاهرات را سرکوب کند و تجربه خوب از این نوع اتفاقات در ایران داشته است.

خبرگزاری اسوشیتد‌پرس نوشت برغم اینکه او در عراق حاضر شد و طرح‌ها سرکوب را با همدستان و وابستگان خود انجام داد اما نتوانست تظاهرات را سرکوب کند.

در جزئیات این گزارش آمده است، دو روز پس از آغاز اعتراضات گسترده ضد دولتی عراقی‌ها در بغداد، سلیمانی شبانه عازم پایتخت عراق شد و با یک هلیکوپتر خود را به محل جلسه مقام‌های ارشد امنیتی عراق، در منطقه «الخضرا» بغداد، رساند. به گفته منابع آسوشیتد پرس، اعضای حاضر در این جلسه امنیتی از حضور ناگهانی سلیمانی در میان خود و غیاب عادل عبدالمهدی شگفت‌زده شدند.

سلیمانی در این جلسه گفته است:«ما در ایران می دانیم که چگونه با این نوع تظاهرات تعامل کنیم این اتفاقات در ایران رخ داد و با آن روبرو شدیم و کنترل کردیم».

به نوشته آسوشیتد پرس، یک روز پس از این نشست نیروهای امنیتی با خشونت تمام به تظاهر کنندگان حمله کردند و تعداد کشته شدگان به 100 نفر رسید تک تیر اندازان از بالای ساختمان‌ها به ناحیه سینه و سر تظاهر کنندگان شلیک می‌کردند به طوری که در کمتر از یک هفته 150 نفر کشته شدند.

این خبرگزاری نوشت :«سفر ناگهانی سلیمانی فرمانده سپاه قدس به عراق، نشان از نگرانی رژیم تهران از اعتراض‌های ضددولتی در این کشور شیعی دارد. بویژه که معترضان خواهان پایان دادن به نفوذ و مداخله ایران در کشورشان هستند».

شکست طرح قاسم سلیمانی برای سرکوب عراقی‌ها

پس از یک ماه تقریبا اعتراضات در عراق از سر گرفته شده و عین همین تظاهرات در لبنان نیز علیه دولت‌ و جناح متحد با تهران آغاز شد.جنبش علیه نفوذ تهران در لبنان و عراق قابل کنترل نیست و احتمالا تا پایان دادن به سلطه وابستگان تهران ادامه خواهد یافت.این در حالی است که تهران از محاصره اقتصادی شدیدی رنج می‌برد.

آسوشیتد پرس در گزارش خود افزوده است که پس از آمدن سلیمانی خشونت علیه تظاهرکنندگان چندین برابر شد به طوری که تعداد قتل بالا رفت .
در این گزارش همچچنین آمده است که در دور تازه اعتراض‌ها در عراق، نیروهایی با لباس‌های سیاه، در حالی که چهره‌هایشان پوشیده بود، در صفی جلوتر از سربازان عراقی در برابر تظاهرکنندگان ایستاده بودند و به آن‌ها گاز اشک‌‌‌آور شلیک می‌کردند. مردم محلی به آسوشیتد پرس گفته‌اند که نمی‌دانند آن‌ها کی هستند. برخی می‌گوید این نیروها از ایران برای سرکوب تظاهرات و اعتراض‌ها آمده‌اند.

رویارویی ملت لبنان و عراق با نفوذ ایران در این 2 کشور

در گزارش اسوشیتدپرس، آمده است که اعتراضات در عراق و لبنان بیشتر ریشه در محرومیت و فقر طبقه وسیعی از مردم دارد که این محرومیت‌ها ناشی از شکست طبقه سیاسی وابسته به ایران در اداره این کشورها یوجود آمده است.

این شکست در مدیریت و افزایش فقر و فساد در میان طبقه حاکم وابسته به ایران به چالشی بزرگ برای تهران که از نزدیک از شبه نظامیان مسلح در هر 2 کشور حمایت می کند، تبدیل شده است.

حمله شدید و خشونت آمیز علیه معترضان در عراق و حمله اوباش و اراذل از هواداران حزب الله به اردوگاه اصلی اعتراض در بیروت ، پایتخت لبنان، دلیل نگرانی، ترس و وحشت رژیم ایران و متحدان از گسترش دامنه تظاهرات در این دو کشور است.

در این گزارش به کشتار تظاهر کنندگان عراقی در کربلا اشار شده که روز شنبه اتفاق افتاد در این کشتار 18 عراقی کشته شدند گفته می‌شود که شبه نظامیان وابسته به سپاه قدس به سوی تظاهر کنندگان مسالمت آمیز آتش گشودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم