ارتش عراق: یک مامور امنیتی در پی سقوط راکت در منطقه «الخضراء» بغداد کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش عراق شامگاه چهارشنبه 30 اکتبر 2019 از کشته شدن یک مأمور امنیتی در پی سقوط یک راکت در منطقه الخضراء (سبز) بغداد، خبر داد.
این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از منابع امنیتی و بیمارستانی عراق نیز از کشته شدن دو تن از تظاهرکنندگان خبر داد.

شاهدان عینی گفته‌اند، راکتی را مشاهد کردند که به سوی منطقه الخضراء (سبز) سبز بغداد که منطقه‌ای شدیدا حفاظت شده در پایتخت عراق است پرتاب شده بود و پس از آن نیز صدای انفجارهایی که از آن سوی می‌آمد را شنیده‌اند.

منطقه الخضراء (سبز) منطقه به شدت حفاظت شده‌ای که ساختمان‌های دولتی و نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی در آنجا واقع شده اند.
پایتخت عراق چند روزی است که شاهد صحنه‌های درگیری‌ و اعتراض‌های گسترده ضد دولتی است.

منابع امنیتی و بیمارستانی عراقی گزارش دادند که چهارشنبه در بغداد و پس از آنکه نیروهای امنیتی بمب‌های گاز اشک‌آور به سوی معترضانی که خواهان ورود به منطقه سبز شده بودند شلیک کرده‌اند دست کم 2 تن کشته و 175 دیگر زخمی شدند.

این منابع افزودند، علت مرگ این دو شخص بمب‌های گاز اشک‌اور است که مستقیما به سر تظاهر کنندگان اصابت کرده است.

این در حالی است که تظاهرات در عراق با پیوستن هزاران تن از معترضان به موج تظاهرات در میدان‌های وسط بغداد گسترش یافته و علاوه بر آن در استان‌های اغلب شیعه نشین جنوب عراق نیز وارد فاز جدیدی شده است.

مسئولان امنیتی و منابع بیمارستانی عراقی گفتند، چهارشنبه بیش از 60 تن از تظاهرکنندگان پس از آنکه نیروهای امنیتی به سوی آنها در محیط میدان التحریر بغداد که به کانون اعتراضات تبدیل شده، آتش گشودند، زخمی شده‌اند.

تظاهرات مردم عراق در اعتراض به نابسامانی‌های معیشتی، بیکاری و فساد طبقه حاکمه آغاز شد و پس از آن طرفداران مقتدی صدر روحانی پرنفوذ شیعه نیز به آن پیوستند.

تظاهرکنندگان عراقی خواستار استعفای دولت این کشور شده و در پی آنها دانشجویان دانشگاها و دانش‌آموزان مدارس نیز به جنبش اعتراضی مردم عراق پیوستند.

نیروهای امنیتی عراقی اما در تمامی مناطق این کشور با شلیک گلوله‌های جنگی و بمب‌های گاز اشک آور با تظاهرکنندگان مقابله کردند که از زمان آغاز ناآرامی‌ها در اول ماه اکتبر جاری تاکنون اقدامات خشونت‌بار نیروهای امنیتی علیه معترضان منجر به کشته شدن 240 تن از تظاهرکنندگان شده است.

    بیشترین بازدید موضوعات مهم

    بیشترین بازدید