لبنان..نیروهای امنیتی از رسیدن معترضان به مقرهای دولتی ممانعت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از معترضین لبنانی بعد از ظهر دوشنبه 28 اکتبر 2019 تلاش کردند با عبور از موانعی که نیروهای امنیتی در راه آنها گذاشته بودند، به سوی مقر نخست وزیری این کشور در میدان ریاض الصلح در پایتخت تجمع کنند.

نیروهای امنیتی لبنان با مدارا و بدون اعمال خشونت تظاهر کنندگان را متقاعد کردند تا پس از سر دادن شعارهایشان به سوی محل تجمع خود در مرکز میدان الصلح حرکت کردند.

روز دوشنبه تظاهر کنندگان لبنانی با مسدود کردن راه‌ها در سراسر کشور، از تظاهرات و اعتراضات مردمی حمایت کردند.

این در حالی است که تظاهرات اعتراضی لبنانی‌ها وارد دوازدهمین روز خود شده است.

این تظاهرات در اعتراض به دولت و طبقه سیاسی حاکم این کشور که از زمان جنگ داخلی 1975-1990 رهبری کشور را برعهده داشتند، برگزار شد . تظاهرات با خواسته‌های معیشتی آغاز و سپس سقف مطالبات به تغییر کامل دولت و سیتم حکومتی ارتقا یافت. تظاهر کنندگان با نافرمانی مدنی و تظاهرات مسالمت آمیز به فساد و سوء مدیریت کشور اعتراض کرده‌اند.

معترضان لبنانی با اجرای برنامه‌های متنوع از جمله موسیقی و آواز و گاهی ورزش دسته جمعی روزهای اعتراضی خود را در خیابان‌ها و میدان‌های شهرها سپری می‌کنند تا تظاهرات آنها خسته کننده نباشد و این اعتراضات ادامه داشته باشد.

برگزاری جلسات یوگا و آکوردئون

روز دوشنبه معترضان لبنانی در یکی از خیابانهای اصلی بیروت، یک اتاق با یک فرش ، مبل و یخچال تهیه کرده و از تظاهر کنندگانی که خسته شده‌اند، پذیرایی کردند در جای دیگری برخی دیگر از معترضان با تشکیل جلسات یوگا دسته جمعی ورزش صبحگاهی را برگزار باهم کردند. در منطقه دیگری گروهی به همراه آكاردئونیست یکی از آخرین ترانه‌های اعتراضی با شعرهای دارای مضمون سیاسی را با هم خواندند. در جای دیگری از بیروت، معترضان راه‌های منهی به فرودگاه بیروت را با سطل‌های زباله و سوزاندن لاستیک‌های خودرو مسدود کردند.

روز دوشنبه سربازان ارتش لبنان با توسل به زور تظاهرکنندگانی که بزرگراه ارتباطی شهر صیدا به بیروت را بسته بودند، از این بزرگ راه دور کردند که در این میان 10 نفر از معترضان بازداشت شدند. اما نیروهای امنیتی و پلیس لبنان با برخورد مناسب با تظاهرکنندگان آنها را به خوبی از جاده‌های اصلی میان شهری دور کردند.

روز دوشنبه مدارس، بانک‌ها و بیشتر کارخانه‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی در لبنان به طور کامل تعطیل بود.

بسته شدن نهادهای دولتی و شرکت‌ها، این نگرانی را در میان بسیاری از لبنانی‌ها ایجاد کرده که احتمالا دولت این کشور در ماه آینده قادر به پرداخت حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید