دانشجویان، معلمان و دانش‌آموزان عراقی به اعتراضات عمومی پیوستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع عراقی روز دوشنبه 28 اکتبر 2019 اعلام کردند که دانشجویان دو دانشگاه «دجله» و «الفراهیدی» روز دوشنبه دست به اعتصاب و تظاهرات اعتراضی زدند.

بنا به گزارش خبرنگار عربیه نت در بغداد هزارات دانشجو و دانش‌آموز از در شهرهای مختلف عراق روز دوشنبه برای چهارمین روز از اعتراضات مردمی علیه فساد دستگاه دولتی این کشور، به خیابان‌ها ریخته و علیه دولت شعار دادند.

به گفته این منابع نیروهای ضد شورش عراقی با محاصره دو دانشگاه دجله و الفراهیدی و پرتاب گاز اشک‌آور به سوی دانشجویان تظاهرکننده، تلاش کردند که معترضان را متفرق کنند.

از سوی دیگر «فرماندهی عملیات بغداد» با انتشار بیانیه نسبت به آنچه که «کشاندن» دانشجویان و دانش آموزان به اعتراضات به شدت هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری عراق فرماندهی عمليات بغداد خواستار دور نگه‌داشتن دانشجويان از تظاهرات شد.

او گفته است برخی «سوءاستفاده کنندگان» از تظاهرات مسالمت آميز مردمی می‌خواهند با کشاندن دانشجویان از وجود آنها سوء استفاده كنند.
فرمانده عملیات بغداد، گفت، برای سلامتی و ایمنی دانشجویان از حوادث و درگیری‌ها باید آنها دور نگه داشت.

وی تاکید کرد که برخی فرصت طلب به تظاهر کنندگان و همچنین نیروهای امنیتی که از مردم در تظاهرات مسالمت آميز حمایت می‌کنند، توهین کردند.

روز دوشنبه دانشجویان در شهرهای کربلا و بصره تجمع کرده و علیه فساد دستگاه دولتی عراق شعار دادند.

دانشجویان همچنین شعار «بالروح وبالدم نفدیک یاعراق» (با خون و جان فدای عراق ) خواهیم شد.

همچنین در استان میسان هزاران دانشجو و دانش‌آموز در مقابل ساختمان استانداری تجمع کردنده و علیه دولت‌های به گفته آنها «فاسد» شعار دادند.

در همین حال «اتحادیه معلمان عراق» اعلام کرد این اتحادیه به عنوان نماینده اغلب معلمان عراق از اعتراضات عمومی 4 روزه را در مناطق مختلف عراق حمایت کرده و با اعلام همبستگی با تظاهر کنندگان خواستار تحقق همه مطالب آنها شد.

این درحالی است که استاندار استان کربلا روز دوشنبه بار دیگر مقررات منع آمد و رفت را اعلام کرد. این مقرار به مدت دو روز اعلام شده است.

مقررات منع آمد و رفت که قبلاً توسط مقامات امنیتی در بیشتر شهرهای عراق به اجرا گذاشته شده بود، سحرگاه دوشنبه لغو شد.

این مقررات پس از اعتراضات و درگیری خشونت‌بار میان تظاهر کنندگان و نیروهای امنیتی به اجرا گذاشته شد.

فرمانداری دیوانیه نیز اعلام کرد مقررات منع رفت و آمد از ساعت شش بامداد لغو شده است .

فرماندهی انتظامی استان «ذی قار» و مسئولان امنیتی شهر بصره نیز از لغو این مقررات خبر دادند.

بررسی خواسته‌های تظاهرکنندگان در پارلمان عراق

منابع دولتی عراق اعلام کردند که نمایندگان پارلمان این کشور قرار است روز دوشنبه با تشکیل جلسه‌ای مطالبات و خواسته‌های معترضان این کشور را بررسی کنند.

مردم عراق از یکم اکتبر جاری تاکنون در اعتراض به فساد، بی‌کاری و کمبود خدمات عمومی در بغداد و مناطق جنوبی این کشور تظاهرات ضددولتی برپا می کنند.

نیروهای امنیتی عراق در برخورد با این معترضان گاه گاهی از گلوله‌های واقعی و گاز اشک‌آور استفاده می کنند. بر اثر مداخله خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی در این اعتراضات بیش از 130 نفر جان باخته و هزاران نفر دیگر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید