«دولت ایران با اعزام روحانیون به خط مقدم، «جنگ مذهبی» را دامن می زند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

تصاویر تازه در شبکه های اجتماعی نشر شده نشان می دهد که دولت ایران تلاش دارد با اعزام روحانیون در خط مقدم «جنگ مذهبی» را دامن زند.

به گزارش «سلام تایمز» سپاه پاسداران ایران مقدمات لشکر فاطمیون را با آواره گان و مهاجران افغان شیعه ساکن در ایران پر می کند. این بخش هزاران عضو را در طی این سالها برای نبرد در سوریه برای رژیم رئیس جمهوری بشارالاسد فرستاده است.

لشکر فاطمیون به تاریخ اول میزان(مهر) امسال، تصاویری را در تلگرام منتشر کرد که نشان می دهد روحانیون مذهبی در یک مکان نامعلوم در حال آموزش نظامی هستند. این گروه بدون اینكه جزئیات بیشتری را ارائه كنند، گفتند كه روحانیون به جبهه ارسال می شوند.

برخی تحلیلگران افغان می گویند، ایران از این روحانیون، نمادها و شعارهای مذهبی و فقر فزاینده مهاجران جوان افغان به عنوان سلاح برای دستیابی به اهداف استراتژیک خود در منطقه استفاده می کند.

ساختن جنگ مذهبی

سلام تایمر در ادامه نوشت، محمد جان رسول یار، یک تحلیلگر امور سیاسی در کابل و معاون سابق والی پیشین ولایت هلمند افغانستان می گوید: «ارسال روحانیون و واعظان لشکر فاطمیون به خط مقدم جنگ در سوریه آخرین برنامه ایران برای نامگذاری جنگ به عنوان یک جنگ مذهبی است».

رسول یار اضافه کرد: «ایران صلح و ثبات در منطقه را نمی خواهد. به همین دلیل جنگ مذهبی را در سوریه، یمن، بحرین، عراق و بیشتر کشورهای شرق میانه آغاز کرده است، و به همین دلیل با سرمایه گذاری در بسیاری گروه های جنگجوی مانند لشکر فاطمیون و قطعه زینبیون جنگ را در جهان اسلام گسترش داده است». قطعه زینبیون از شیعیان پاکستانی تشکیل شده است.

محمد سالم حسنی، عالم دین و استاد دانشگاه در شهر کابل افغانستان می گوید، رژیم ایران «پناهجویان افغان را گول زد و استخدام کرد و متأسفانه این اقدام به جذب آوارگان ناامید افغان به لشکر فاطمیون از چند سال گذشته جریان داشته است».

حسنی افزود: «تلاش های ایران متمرکز بر سوء استفاده از نمادها و شعارهای مذهبی و عقیدتی برای دستیابی به اهداف ملی، سیاسی و نظامی این کشور در منطقه است».

وی اظهار کرد: «ایران در حال آموزش نظامی به روحانیون مذهبی است و آنها را به خط مقدم جنگ می فرستد تا نشان دهد جنگ در سوریه مذهبی است و دفاع از سوریه به معنای دفاع از عقیده شیعه است».

این عالم دین افغان علاوه کرد: «روحانیون فرستاده شده به خط مقدم جنگ در کنار سایر جنگجویان فاطمیون در مدارس دینی ایران آموزش های دینی دریافت کرده اند».

سرمایه گذاری برای جنگجویان

صدیق منصور انصاری ، رئیس فدراسیون جوامع مدنی افغانستان می گوید: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در گروه های جنگجوی زیادی در منطقه، به ویژه در لشکر فاطمیون و قطعهٔ زینبیون سرمایه گذاری کرده است».

انصاری افزود: «بیشتر جنگجویان لشکر فاطمیون از غور، بادغیس، میدان وردک، بامیان، دایکندی و دیگر مناطق افغانستان استخدام شده بودند. سایر جنگجویان فاطمیون پناهندگان افغان و افغان های هستند که برای تحصیل در مدارس مذهبی به ایران رفته اند».

وی علاوه کرد: «علمای شیعه در سطح آیت الله و حجت الاسلام تبلیغات استخدامی را برای لشکر فاطمیون اجرا می کنند و آنها در بدل 400 دالر در ماه یا بیشتر، مهاجران جوان افغان را استخدام و مستقر می کنند».

انصاری اظهار کرد: «ایران می خواهد با ارسال روحانیون به خط مقدم جنگ، به تعدادی از اهداف برسد. ایران می خواهد به یک جنگ مذهبی دامن بزند، روحیه جنگجویان فاطمیون را در جبهه های نبرد ارتقا بخشد و جوانان شیعه را ترغیب کند تا برای دفاع از اماکن مقدس شیعه در سوریه به لشکر فاطمیون بپیوندند».

از سوی دیگر، نبی مصداق، یک تحلیلگر و نویسنده سیاسی در شهر کابل می گوید: «ایران در تلاش است تا قلمرو و نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد و از ناامیدی و احساسات مذهبی مهاجران جوان برای رسیدن به این هدف سوءاستفاده می کند».

مصداق افزود: «هزاران پناهنده جوان، که سال ها با جنگ نیابتی ایران در منطقه جنگیده اند، از جنگ خسته شده اند. اما این بار ایران می خواهد با فرستادن روحانیون و واعظان به جبهه، روحیه و توانایی جنگیدن را برای این جوانان که از جنگ خسته شده اند تقویت کند».

سلام تایمر در ادامه نوشت، شفیق الله نوری، دانشجوی دوره ماستری(کارشناسی ارشد) حقوق بین الملل در شهر کابل می گوید، بهانه ای که لشکر فاطمیون و قطعهٔ زینبیون در حال دفاع از اماکن مقدس شیعه هستند، یک «پوشش» است. واقعیت این است که ایران از این جنگجویان «به عنوان سلاحی علیه دشمنان و رقبای منطقه ای خود استفاده می کند و جنگ های نیابتی خود را آغاز می کند».

نوری علاوه کرد: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و نیروی قدس آن از مهاجران جوان افغان در نقض اصول اسلامی و قوانین بین المللی و بشردوستانه سوء استفاده می کنند».

نوری گفت: «آنها در واقع روحانیون را به عنوان مدافعان [مسجد سیده زینب] مستقر نمی کنند بلکه آنها را به خط مقدم جنگ می فرستند. بسیاری از آنها متأسفانه به دلیل ناآشنایی با اراضی سوریه و به دلیل آموزش های ناکافی نظامی که دریافت کردند، جان خود را از دست می دهند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید