رئیس جمهوری افغانستان در نشست باکو: ما برای رهبری روند صلح آمادگی کامل داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان جمعه 25 اکتبر در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم انسلاک در شهر باکو پایتخت آذربایجان گفت، افغان ها آمادگی کامل دارند تا روند صلح را رهبری کنند.

براساس خبرنامه ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی افزود: «در صورتی که طالبان و حامیان‌شان پیشنهاد صلح ما را می‌پذیرفتند، شمار قوای بین‌المللی بیشتر از اکنون کاهش می‌یافت. متأسفانه، طالبان که پناهگاه‌ها، مواد مخدر و روابط شان با شبکه‌های تروریستی در سطح بین‌المللی امکان فعالیت را برایشان میسر می‌سازد، کشتار را در مقابل غیرنظامیان افغان به راه انداخته و در حال توسعه تفکر خشونت و ویرانگری به خاطر نابود ساختن ما، هستند».

وی ادامه داد: «به همین منظور تامین صلح پایدار از اولویت های اساسی حکومت افغانستان است و ما کاملاً برای آوردن صلح برای مردم افغانستان و منطقه متعهد هستیم. افغانستان بر اساس اصول و قواعد جنبش عدم انسلاک دست دوستی به تمام همسایگان خویش داد است و مجدداً پیشنهاد صلح مان را برای طالبان، پیشکش می نمائیم».

محمد اشرف غنی گفت، با انتقال مسؤولیت های امنیتی به نیروهای افغان در جنوری سال 2015، تلفات نیروهای امریکایی از آن زمان تاکنون کاهش قابل ملاحظه یافته است و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، 90 درصد عملیات‌ها را به تنهایی انجام می‌دهند.

افغانستان در حال تحول به چهارراه اقتصادی منطقه

رئیس جمهوری افغانستان به اعضای جنبش عدم انسلاک گفت، کشورش در حال تحول به چهارراه اقتصادی منطقه است. یک کشور محاط به خشکه حالا افتخار دارد که به یک مرکز اتصال آسیای میانه و آسیای جنوبی مبدل می شود؛ افغان ها، حالا به نمایندگی از خودشان حرف می زنند و دیدگاه های شان را در عرصه های مختلف و در سطوح مختلف بیان می کنند.

وی اظهار کرد: «افغانستان یکی از اعضای جنبش عدم انسلاک و حامی سرسخت بی‌‌طرفی بود، اما تجاوز شوروی به افغانستان در 1979، سقف زندگی‌های ما را فرو نشاند. سطح و اندازه ویرانی که مردم ما متقبل شدند، وحشتناک است؛ یک و نیم میلیون شهید، یک میلیون معلول، حدود ده میلیون تن مهاجر و میلیون‌ها تن بیجاشده داخلی. بر اساس تخمین بانک جهانی، هزینه‌ی خساراتی که افغانستان در عرصه زیربنایی و فرصت‌های از دست رفته بین سال‌های 1978 الی 2001 متقبل شده، بالغ بر 240 میلیارد دالر است».

محمد اشرف غنی ادامه داد: «ما در جستجوی خودکفای کشور خویش نیز هستیم، ما توانایی بلند بردن عواید خویش را تا 90 درصد داریم. در کوتاه مدت افغانستان مردم سالار، امن و باثبات سرمایه یی برای کشورهای همسایه و شرکای آسیایی خواهد بود و همچنان شریک با اعتماد جامعه جهانی و جنبش عدم انسلاک خواهد بود».

رییس جمهوری افغانستان در پایان تاکید کرد: «در صورتی که به شکل مثبت عدم انسلاک، معنی اصلی بی طرفی و به قواعد بازی که خودمان 60 سال قبل بنا نهادیم، پابند باشیم؛ پس افغانستان نباید به عنوان میدان جنگ نیابتی نیروها، میدان برای صادرات عناصر ناخواسته از کشورهای همسایه و جهان، استفاده شود. ما حق زندگی در صلح و رفاه را داریم و این هدف خویش را برآورده می سازیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید