تاکید بر از سرگیری مذاکرات صلح امریکا و طالبان در نشست مسکو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع خبری شنبه 26 اکتبر گزارش دادند که نمایندگان روسیه، چین، پاکستان و امریکا در نشست چهارجانبه‌ در مسکو توافق کردند که مذاکرات صلح میان واشنگتن و طالبان باید هرچه زودتر ازسر گرفته شود.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» این نشست جمعه 25 اکتبر در شهر مسکو پایتخت روسیه برگزار شد و نمایندگان این چهار کشور تأکید کردند که تنها راه رسیدن به صلح در افغانستان، گفت‌وگو و مذاکره است.

در اعلامیه مشترک این نشست از تمام طرف‌های درگیر خواسته شده است که برای فراهم‌شدن زمینه‌ مذاکرات، خشونت را به ‌گونه‌ فوری کاهش دهند. همچنان از طرف‌های درگیر خواسته شده است که اقدامات عاجل و جدی را برای کاهش تلفات غیرنظامیان روی‌دست بگیرند تا فضای مساعد برای صلح فراهم شود.

در ادامه این اعلامیه مشترک ذکر شده، طرف‌های درگیر در جریان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آتش‌بس را رعایت کنند تا اشتراک‌کنندگان بتوانند روی نقشه‌ راه سیاسی آینده به توافق برسند.

در ادامه‌‎ اعلامیه تأکید شده است که در هر توافق صلح، باید حقوق تمام افغان‌ها به‌شمول زنان، جوانان و اقلیت‌ها حفظ شود و این توافق باید به خواست‌های اساسی مردم افغانستان که شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بهتر است، پاسخ‌گو باشد.

نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان از طالبان نیز خواسته‌اند که روابط ‌شان را با القاعده و دیگر گروه‌های «تروریستی» قطع کرده و اطمینان دهند که خاک افغانستان توسط گروه‌های «تروریستی» بین‌المللی برای تهدید و یا حمله به دیگر کشورها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

آنان از تلاش‌های چین برای میزبانی از یک نشست بین‌الافغانی نیز استقبال کرده است. نشست بین‌الافغانی صلح قرار بود اواخر ماه جاری میلادی به میزبانی چین در شهر پکن پایتخت این کشور برگزار شود

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید