ادامه فشارهای آمریکا برای متقاعد کردن ترکیه به عقب‌نشینی از قرارداد خرید سامانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام مسئول بلند پایه در وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا جمعه 25 اکتبر 2019 گفت که واشینگتن همچنان به رایزنی‌ها برای متقاعد کردن ترکیه به عقب‌نشینی از قرارداد خرید سامانه دفاعی S400 روسیه ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری‌ها این مقام آمریکایی گفت کشورش به فشارهای خود بر ترکیه ادامه داده تا این کشور را متقاعد سازد یا اینکه سامانه S400 روسیه را خریداری نکند یا در صورت خرید آن را فعال نکند.

این مقام مسئول آمریکایی گفت موضوع خریداری سامانه S400 روسیه تنها بخشی از گفتگوهای گسترده‌ای است که برای حل مشکلات کنونی ترکیه با واشینگتن در جریان است.

مقام آمریکایی در ادامه گفت که تحریم‌های اعمال شده بر آنکارا به دلیل خریداری سامانه دفاع موشکی S400 از روسیه و در چارچوب قانون موسوم به «قانون رویارویی با دشمنان آمریکا از طریق اعمال تحریم‌» است.

بنا به این قانون که سال 2017 صادره شده ایالات متحده آمریکا می‌باید بر هر کشوری که دست به عملیات «بزرگی» برای خریداری اسلحه از دشمنان واشینگتن و از جمله آنها روسیه می‌زند، تحریم‌هایی را اعمال کند.

از سویی دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه تحریم‌هایی که اخیرا بر ترکیه و در پی عملیات نظامی آن در شمال سوریه اعمال شده بود را لغو کرد.

عملیات نظامی ترکیه نیروهای کُرد سوری مورد حمایت واشینگتن را هدف قرار داده اقدامی که باعث ایجاد بحران میان دو کشور هم‌پیمان در ناتو شده است.

علی‌رغم این، تنش‌ها اما در شمال سوریه هنوز پایان نیافته و ترکیه که عضو ناتو است همچنان با خطر تحریم‌هایی مواجه است که به دلیل خریداری سامانه S400 از روسیه بر این کشور اعمال شده است.

این مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا که ترجیح داد نامش فاش نشود به خبرنگاران گفت :«هستند کسانی در آنکارا که بیشتر خردورزند و خواهند گفت که برای رضای خدا (سامانه موشک‌های روسیه) را فعال نکنید».

این مقام آمریکایی گفت به نظر می‌رسد آنکارا سامانه دفاع موشکی S400 روسی را فعال نکرده است، سامانه‌ای که ناتو نگران است به روسیه این امکان را بدهد تا قدرت نظامی خود را تقویت کرده و جنگنده‌ها و موشک‌های غربی را سرنگون کند.

مقام وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت «هنوز کارزاری باقی مانده تا بتوان ترک‌ها را متقاعد کرد که از سامانه S400 روسیه دست کشیده یا آن را بازگردانده یا نابود سازند»، و افزود:« در بهترین شرایط آنها نمی‌باید به هیچ‌ بخشی از سامانه S400 روسیه دست می‌یافتند یا تحویل می‌گرفتند، اکنون اما پس از این‌که این خط را پشت سر گذاشتند موضوع به این برمی‌گردد که چگونه این پرونده بسته و یا کنار زده شود تا به بتوان به پیش رفت».
علی‌رغم این رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اما در صدد ایجاد روابط عمیق با روسیه است که با استقرار نیرو در شمال سوریه موافقت کرده تا جایگزین نیروهای آمریکایی شوند. نیروهایی آمریکایی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده اوایل ماه جاری دستور عقب‌نشینی آنها از شمال سوریه را صادر کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید