وزیر دفاع آمریکا: ترکیه ما را در وضعیت خطرناکی قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده امریکا پنج‌شنبه 24 اکتبر 2019 هشدار داد که ترکیه با یورش نظامی به سوریه و توافق با روسیه مبنی بر راه‌اندازی گشت‌های مشترک در منطقه امن «قدم در مسیر اشتباهی می‌گذارد».

به گزارش خبرگزاری‌ها اسپر در کنفرانسی خبری در بروکسل پیش از انعقاد نشست وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی ناتو گفت :«با یورش نظامی به شمال سوریه طی ماه جاری جهت مقابله با نیروهای کُرد هم‌پیمان ایالات متحده آمریکا در عملیات مبارزه با داعش و همچنین توافق با روسیه مبنی بر راه‌اندازی گشت‌های مشترک در منطقه امن، اکنون «ترکیه همه ما را در وضعیت خطرناکی قرار داده است».

وزیر دفاع آمریکا همچنین بر این باور است که هیچ‌گونه توجیهی برای یورش نظامی ترکیه به شمال سوریه وجود ندارد.

او تاکید کرد که هم‌اکنون مسئولیت همکاری مشترک برای تقویت مشارکت با آمریکا و بازگرداندن ترکیه به مسیر «درست» بر عهده پیمان آتلانتیک شمالی است تا همگان همانند گذشته به عنوان شرکای هم‌پیمان قوی و قابل اعتمادی نقش ایفا کنند.

گفتگوهای صریح

این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود مسئله عملیات نظامی ترکیه در سوریه نشست آتی پیمان آتلانتیک شمالی که به مدت 2 روز برگزار خواهد شد را تحت شعاع قرار دهد.

از سویی دیپلمات‌ها گفته‌اند که در این راستا گفتگوهای صریحی را با نمایندگان آنکارا در ناتو انجام داده‌اند.

توافق ترکیه با روسیه که در پی یورش نظامی ترکیه برای دور راندن جنگجویان مسلح کُرد که آنکارا آنها را عناصری «تروریستی» و مرتبط با حزب کارگران کردستان می‌داند باعث نگرانی‌هایی در سطح مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای شده است.

علاوه بر این مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا به نوبه خود نیز از تصمیم ایالات متحده برای خروج نیروهایش از شمال سوریه دفاع کرد اقدامی که به عقیده برخی‌ها صحنه را برای ترکیه باز گذاشت تا بتواند دست به عملیات نظامی در شمال سوریه بزند.

وزیر دفاع آمریکا اما به وجود بعضی از انتقادها درباره خروج آمریکا از شمال سوریه اذعان کرد و اشاره کرد به این‌که جز ایالات متحده هیچ‌کسی طرحی جایگزین و بهتر از آن چیزی که آمریکا ارائه داده مطرح نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید