دبیرکل ناتو: نمی‌گذاریم که داعش در افغانستان خلافت اسلامی ایجاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پنج شنبه 24 اکتبر در نشست خبری در بروکسل بلجیم(بلژیک) گفت، این سازمان نمی‌گذارد گروه داعش خلافت اسلامی خودخوانده‌اش را در افغانستان ایجاد کند.

استولتنبرگ پیش از آغاز نشست دو روزۀ وزیران ناتو در بروکسل یک بار دیگر تأکید کرد که جامعۀ جهانی نمی‌گذارد افغانستان دوباره به پناهگاۀ امن هراس‌افگنان مبدل شود.

به گزارش طلوع نیوز، دبیرکل ناتو گفت: «دلیلی که ما چرا در افغانستان هستیم این است که با هراس‌افگنی جهانی بجنگیم. ما می‌خواهیم اطمینان بدست آوریم که خلافتی را که داعش در عراق و سوریه از دست داد، در افغانستان دوباره تأسیس نمی‌شود و این علتی است که ما می‌خواهیم حضورمان را در افغانستان ادامه دهیم».

قرار است وزیران دفاع 29 کشورعضو ناتو، روزهای پنج شنبه و جمعه هفته جاری دربارۀ مسایل مهم این سازمان از جمله مأموریت و حضور آنان در افغانستان، بحث کنند.

از سوی دیگر، نیکولاس کی، نمایندۀ ملکی ناتو در افغانستان گفته است، حکومت و سیاست‌گران افغان آمادۀ آغاز گفت وگوهای دُشوار و زمان‌گیر با طالبان باشند.

نیکولاس کی اضافه کرد: «هنگامی که مذاکرات با طالبان آغاز می‌شوند مهم خواهد بود که طرف افغانی که از افغانستان مدرن نماینده‌گی می‌کند به اندازۀ ممکن متحد باشد. چرا که مذاکرات با طالبان سخت و دشوار خواهند بود و زمان درازی را دربر خواهد گرفت. پس آن‌چه مهم است، این است که در کابل و سراسر افغانستان مردم به این مذاکرات آماده باشند. این به این معنا است که شرایط و ارتباطات سیاسی میان عناصر و رهبران سیاسی ایجاد شوند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size