توافق میان دولت قانونی یمن و «شورای انتقالی» تحت نظارت ائتلاف عربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع سعودی بامداد جمعه 25 اکتبر 2019 به روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» گزارش دادند که میان دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوب این کشور توافقی حاصل شده است.

این منابع سعودی تاکید کردند که ائتلاف عربی به رهبری پادشاهی سعودی بر کمیته‌ مشترک اجرایی کردن توافق ریاض مبتنی بر تشکیل دولت تکنوکرات شامل 24 وزیر به طور برابر از میان استان‌های جنوبی و شمالی یمن، نظارت خواهد کرد.

بنا به توافق ریاض رئیس دولت کنونی یمن باید به عدن بازگردد تا در آنجا بتواند تمامی موسسات دولتی را فعال کرده و حقوق و دستمزد بخش‌های نظامی و مدنی در استان‌های آزاد شده را پرداخت کند.

توافق ریاض همچنین «سازماندهی مجدد» نیروهای نظامی و امنیتی در استان‌های جنوبی را شامل می‌شود.

این منبع افزود که توافق ریاض میان دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوبی این کشور برقراری امنیت و ثبات در یمن و خدمات‌رسانی به تمامی اجزای تشکیل دهنده ملت یمن و احترام به خواسته‌های همه اجزای تشکیل دهنده ملت یمن و از آن جمله امور مربوط به مسأله جنوبی و این‌که این مهم از طریق گفتگو و کار سیاسی انجام گیرد را شامل می‌شود.

بنا به این توافق پادشاهی عربی سعودی به همه اجزای تشکیل دهنده ملت یمن و آنچه فرزندان ملت یمن و تمامی اجزای تشکیل دهنده‌ آن درباره‌اش در آینده توافق کنند، احترام می‌گذارد.

این منبع همچنین افزود که پادشاهی عربی سعودی برای بازگرداندن دولت، پایان دادن به دخالت‌های ایران و مبارزه با تروریسم در یمن از نظر سیاسی، نظامی، توسعه‌ای و امدادرسانی از ملت یمن در تمامی استان‌های این کشور حمایت کرده است.

این منبع همچنین تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی از تمامی طرف‌ها به خاطر پاسخ‌گویی و همکاری آنها جهت دسترسی به راه حلی مسالمت‌آمیز برای بحران و توافقی که منافع استراتژیک یمنی‌ها را در اولویت قرار داده و در برقراری امنیت و ثبات در یمن نقش داشته باشد و مانع از خونریزی شده و خردورزی، گفتگو و اتحاد را در اولویت قرار دهد، قدردانی کرد.

پادشاهی عربی سعودی همچنین نقش مثبتی را که دولت امارات متحده عربی در دستیابی به توافق ایفا کرده را با ارزش خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید