مخالفت نیروهای سوریه دمکراتیک با برخی مفاد توافق سوچی میان روسیه و ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای سوریه دمکراتیک شامگاه چهارشنبه 23 اکتبر 2019 اعلام کردند که مظلوم عبدی فرمانده این نیروها در تماسی تلویزیونی با وزیر دفاع روسیه و رئیس ستاد این کشور مخالفت خود با بعضی از بندهای توافق سوچی که میان روسیه و ترکیه درباره شمال شرق سوریه حاصل شده را ابراز داشت.

به گزارش خبرگزاری‌ها مظلوم عبدی در تماسی تلفنی با سرگئی شویجو وزیر دفاع روسیه از مقامات مسکو درباره توافق حاصله با آنکارا درباره عقب‌نشینی نیروهای کُرد از شمال شرق سوریه که منجر به « خاموش شدن شعله‌های جنگ شده» و «غیرنظامیان را از خطر جنگ نجات داده» تشکر کرد.

فرماندهی کل نیروهای سوریه دمکراتیک در بیانیه‌ای گفت که سرگئی شویجو وزیر دفاع روسیه و والری گراسیموف رئیس ستاد ارتش روسیه تماسی تلویزیونی با مظلوم عبدی فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک برقرار کردند.

در این بیانیه آمده است که مظلوم عبدی ضمن تشکر از مقامات مسکو به خاطر اقدامات‌شان در «خاموش کردن شعله‌های جنگ در مناطقمان و نجات غیرنظامیان از خطرات جنگ» در عین حال مخالفتش با «بعضی از بندهای توافق (سوچی) که نیاز به رایزنی‌ها و گفتگوهایی برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها دارد» را ابراز داشت.

افزایش تعداد نیروهای دژبانی ارتش روسیه

از سویی دیگر خبرگزاری اینترفاکس روسیه اعلام کرد که وزیر دفاع این کشور به فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک اطلاع داد که روسیه تعداد نیروهای دژبانی ارتش این کشور را در نزدیکی مرزهای سوریه و ترکیه افزایش خواهد داد.

بنا به این خبرگزاری دو طرف همچنین موضوع پایبندی کُردها به اجرایی شدن توافق میان روسیه و ترکیه درباره سوریه که روز سه‌شنبه اعلام شده است را بررسی کردند.

خبرگزاری تاس روسیه نیز گزارش داد که فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک گفته که نیروهایش در شمال سوریه به نیروهای دژبانی نظامی روسیه و نیروهای رژیم سوریه کمک خواهند کرد.

شایان ذکر است که نیروهای دژبان نظامی روسیه روز چهارشنبه استقرار نیرو در امتداد مرزهای شمال شرقی سوریه به موجب توافق انجام شده با ترکیه را برای دور کردن جنگجویان کُرد از منطقه آغاز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم