سوریه دمکراتیک: ترامپ وعده حمایت طولانی مدت از نیروهای کُرد را داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مظلوم کوبانی فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک چهارشنبه 23 اکتبر 2019 اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به نیروهای تحت فرماندهی کُردها که بخش‌های بزرگی را در شمال شرق سوریه تحت کنترل دارند وعده حمایت طولانی مدت داده بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها مظلوم کوبانی در توئیتی بر شبکه اجتماعی توئیتر گفت که او تماسی تلفنی با دونالد ترامپ برقرار کرده است. او همچنین افزود که رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در این گفتگوی تلفنی متعهد شده تا به حمایت‌ خود از نیروهای کُرد در«زمینه‌های مختلف» ادامه دهد.

این فرمانده نظامی کُرد همچنین تاکید کرد که تلاش‌های ترامپ باعث شد که به قول او یورش «وحشیانه» ترکیه به شمال سوریه متوقف شود.

از سوی دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از فرمانده نیروهای کُرد سوریه به خاطر کلمات شجاعانه‌اش تشکر کرده و بر شبکه اجتماعی «توئیتر» نوشت:« خواهشمندم که درودهای خالصانه من را به کُردها برسانید. امیدوارم به زودی شما را ببینم».

لغو تحریم‌ها

ترامپ چهارشنبه پیش از این ضمن تحسین موفقیت‌آمیز بودن آتش‌بس اعلام شده در مرزهای ترکیه و سوریه، اعلام کرد که ایالات متحده تحریم‌های اعمال شده بر ترکیه را لغو خواهد کرد.

ترامپ در سخنرانی تلویزیونی خود گفت «صبح امروز ساعاتی پیش از این دولت ترکیه به دولت من اطلاع داده که عملیات‌های جنگی و حملات خود در سوریه را متوقف کرده است که این گام باعث دائمی شدن آتش‌بس در سوریه خواهد شد، به همین منظور به وزیر خزانه‌داری دستور دادم تا تمامی تحریم‌هایی که از 14 اکتبر بر آنکارا اعمال شده است را لغو کند».

ترامپ همچنین از اعمال مجدد تحریم‌های «سختی» هشدار داد که ممکن است در صورت ناکام ماندن ترکیه در وفای به تعهداتش در زمینه محافظت از اقلیت‌های دینی و قومی، اعمال شود.

ترکیه در 9 اکتبر 2019 عملیات نظامی‌اش علیه جنگجویان کُرد را در شمال شرق سوریه آغاز کرده بود.

آنکارا اما این عملیات نظامی را هفته گذشته و در پی توافق با ایالات متحده آمریکا متوقف کرده بود. بنا به این توافق کُردها از مناطق مرزی به فاصله 30 کیلومتر در عمق خاک سوریه و به امتداد 120کیلومتر میان شهرهای تل آبیض ورأس العین عقب‌نشینی می‌کنند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه اعلام کرد که به توافقی با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود رسیده که به موجب آن جنگجویان کُرد می‌باید از مساحت‌های بین رودخانه فرات و مرزهای عراق عقب‌نشینی کنند.

از سویی کرملین، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه چهارشنبه در واکنش به خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه گفت: «آمریکا به کُردها خیانت کرده و آنها را تنها گذاشت.»

دیمیتری بیشکوف، سخنگوی کاخ کرمیلین در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی روسیه از نیروهای کُرد خواست براساس توافق صورت گرفته میان موسکو و آنکارا، از مناطق مرزی عقب‌نشینی کنند و گرنه توسط ارتش ترکیه قربانی خواهند شد.

این مقام روسی همچنین آمریکا را متهم کرد که «کُردها را به ماندن در نزدیکی مرزهای سوریه-ترکیه و درگیری با ارتش ترکیه ترغیب می‌کند.»

از طرفی روسیه و ترکیه نیز سه‌شنبه توافق کردند که گشت‌های نظامی مشترکی در شمال سوریه و در محدوده 10 کیلومتری مرزهای ترکیه انجام دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید