کرملین: آمریکا به کُردها خیانت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کرملین، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه 23 اکتبر درباره اقدام آمریکا در خروج از شمال سوریه گفت: «آمریکا به کُردها خیانت کرده و آنها را تنها گذاشت.»

دیمیتری بیشکوف، سخنگوی کاخ کرمیلین در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی روسیه از نیروهای کُرد خواست براساس توافق صورت گرفته میان موسکو و آنکارا، از مناطق مرزی عقب‌نشینی کنند وگرنه توسط ارتش ترکیه قربانی خواهند شد.

آقای بیشکوف آمریکا را متهم کرد که «کُردها را به ماندن در نزدیکی مرزهای سوریه-ترکیه و درگیری با ارتش ترکیه ترغیب می‌کند.»

روسیه و ترکیه روز سه‌شنبه 22 اکتبر 2019 توافق کردند که گشت‌های نظامی مشترکی در شمال سوریه و در محدوده 10 کیلومتری مرزهای ترکیه انجام دهند.

رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، پس از گفت‌وگوهای طولانی همتای روسی‌اش ولادیمیر پوتین در شهر سوچی و درباره اوضاع سوریه گفت: «دو طرف توافق کرده‌اند یگان‌های مدافع خلق کُرد به 30 کیلومتری مرزهای ترکیه عقب‌نشینی کرده و دو شهر رفعت و منبج را تخلیه کنند.»

ولادیمیر پوتین نیز درباره سازوکار مورد توافق کشورش با ترک‌ها گفت که این توافق ترکیه را از حمله نظامی به کُردها در شمال شرقی سوریه منع می‌کند.

پوتین گفت: «چنین تصمیماتی به نظر من بسیار مهم و تعیین‌کننده هستند و حل و فصل اوضاع به شدت پرتنش را ممکن می‌کنند.»

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت: پس از خلع سلاح کُردها در شمال شرق سوریه، کشورش و ترکیه گشت‌های مشترکی در این منطقه انجام خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید