ژاپن نیروی نظامی دفاعی به تنگه هرمز و خلیج عدن اعزام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت ژاپن در اقدامی بی‌سابقه سه‌شنبه 22 اکتبر 2019 اعلام کرد در نظر دارد تا نیروی نظامی این کشور تحت عنوان «نیروهای دفاع از خود» را به منظور محافظت از کشتی‌های مرتبط با ژاپن به خاورمیانه اعزام کند.

بنا به گزارش موسسه رادیو و تلویزیون ژاپن یک منبع در دولت این کشور گفت که توکیو قصد دارد این نیروهای دفاعی ژاپنی را «بدون مشارکت در ائتلاف بین‌المللی دریایی که ایالات متحده خواهان تشکیل آن است» به منطقه اعزام کند.

موسسه رادیو و تلویزیون ژاپن همچنین افزود که به منظور «جلوگیری از وقوع هر گونه اختلاف با ایران» محدوده فعالیت‌های این نیروهای ژاپنی «در آب‌های خارج از تنگه هرمز» خواهد بود.

موسسه رادیو و تلویزیون ژاپن در ادامه تاکید کرد که دولت ژاپن تعیین زمان مناسب برای اعزام این نیروها را با «احتیاط» بررسی می‌کند.

این موسسه همچنین تاکید کرد که فعالیت‌های نیروهای ژاپنی « فراتر از محدوده خلیج» و شامل «تنگه هرمز از سمت خلیج عمان و شمال دریای عرب و آب‌های بین‌المللی مقابل یمن خواهد بود».

همچنین فعالیت‌های نیروهای ژاپنی شامل مبارزه با دزدان دریایی در مقابل سواحل آفریقا که مشرف بر خلیج عدن است، خواهد بود.

ژاپن همچنین در نظر دارد امکان اعزام کشتی‌های جنگی و هواپیماهای گشت‌زنی وابسته به «نیروهای دفاع از خود» این کشور را به آن منطقه اعزام کند.

شورای امنیت ملی ژاپن در روز 18 اکتبر جلسه‌ای به منظور بررسی تحولات اوضاع در خاورمیانه منعقد کرد که در آن موضوع اعزام «نیروهای دفاع از خود» به منطقه خاورمیانه برای تضمین امنیت کشتی‌های مرتبط با ژاپن بررسی شد.

شایان ذکر است دولت ژاپن تاکنون تنها تحرکات کشورهای دیگر در این زمینه را زیر نظر داشته است.

همراه با افزایش شدت تنش‌ها در منطقه، پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، بریتانیا و کشورهایی دیگر مشارکت خود در چارچوب ائتلافی بین‌المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا را برای محافظت از آبراه تنگه هرمز اعلام کردند.

پس از تصمیم‌گیری قدرت‌های بزرگ در این زمینه، دولت ژاپن نیز تصمیم گرفت «نیروهای دفاع از خود» این کشور را به منطقه اعزام کند.

این در حالی است که یک مقام ژاپنی گفته « تصمیمی کلی در این زمینه اتخاذ کردیم که شامل روابطمان با ایران نیز می‌شود».

این مقام ژاپنی همچنین تاکید کرد که دولت ژاپن به تلاش‌های دیپلماتیک برای «کاهش تنش و تحقق صلح و ثبات در خاورمیانه ادامه می‌دهد».

او گفت در این راستا دولت بررسی‌های محدودی را با قصد اعزام نیروهای دفاع از خود ژاپن و با هدف اصلی تقویت سیستم جمع‌آوری اطلاعات آغاز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size