نرخ تورم در مهرماه به 42 درصد رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جواد حسین‌زاده رئیس مرکز آمار ایران روز چهارشنبه 23 اکتبر نرخ تورم منتهی به مهرماه را 42 درصد عنوان کرد.

رئیس مرکز آمار ایران در مصاحبه‌ای با «خبرگزاری فارس» در مورد نرخ تورم مهرماه اظهار داشت: «نرخ تورم منتهی به مهرماه 42 درصد بوده که در قیاس با همین آمار در ماه قبل 0.7 درصد کاهش یافته است. تورم نقطه به نقطه مهرماه به 28.3 درصد رسیده است. همچنین تورم ماهانه در مهرماه امسال 1.7 درصد بوده که در قیاس با همین آمار در ماه قبل 1.2 درصد افزایش داشته است.»

او در ادامه گفت: «بعد از 16 ماه افزایش تورم سالانه از این ماه روند کاهشی به خود گرفته که البته به معنای کاهش سرعت افزایش قیمت کالاها است. همچنین کاهش تورم نقطه‌ای از اردیبهشت ماه شروع شده و سرعت کاهش آن افزایش یافته است.

در آخرین گزارشی که توسط صندوق بین‌‌المللی پول انجام شده، نرخ تورم ایران در سال 2019 به 35.6 درصد افزایش یافته است.

گزارش صندوق بین المللی پول که روز چهارشنبه 16 اکتبر 2019، در رسانه ها منتشر شد، حاکی از آن است که نرخ تورم ایران در سال 2019 به 35.6 درصد افزایش یافته و رتبه پنجم پرتورم‌ترین کشور جهان به این کشور اختصاص یافته است.

به گفته برخی اقتصاددانان مهمترین عوامل افزایش تورم در ایران عبارتند از: تأمین کسری بودجه دولت از طریق استقراض از بانک مرکزی و به تبع آن، افزایش حجم نقدینگی، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و حذف یارانه‌های صنعتی و صنفی پس از اجرای سیاست‌های تعدیل، افزایش ریسک مربوط به فعالیت‌های مولد اقتصادی، ضعف در مدیریت مخصوصاً مدیریت ارز و کاهش ارزش پول و بالاخره افزایش قیمت‌های جهانی.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید