صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان استعفا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان چهارشنبه 23 اکتبر از سمت اش استعفا کرد. وزارت امور خارجه این کشور این خبر را تایید کرده است.

ربانی استعفانامه خود را در صفحه رسمی فیسبوک اش نشر کرد و دلیل آن را «ایجاد ساختارهای موازی و نامطلوب بودن فضای کاری» عنوان کرد.

صلاح الدین ربانی علاوه کرد، با ساختار دولت به مانند یک «انجوی شخصی» برخورد سلیقه‌ای صورت می‌گیرد و کلیت دولت آگاهانه و ناآگاهانه تخریب می‌شود که ادامه‌ کار در چنین شرایطی را در چارجوب این حکومت به صلاح نمی‌داند.

وی در استعفانامه اش تاکید کرده است: «فضای کاری در حکومت وحدت ملی از همان آغازین روزهای این حکومت تا این روزهای پایانی مطلوب نبود. در این مدت شاهد بودم که با ایجاد ساختارهای موازی و به حاشیه کشاندن نهادهایی که در همه نظام‌های دنیا حیثیت ستون نظام‌ها را دارند، با ساختار دولت همچون یک انجو شخصی برخورد سلیقه یی صورت می‌گرفت».

ربانی اضافه کرد: «اکنون با آن‌که دوره‌ی کاری حکومت وحدت ملی به پایان رسیده و در وضعیت شکننده‌ی کنونی بیشتر از پیش به ایجاد فضای همدلی و همبستگی ضرورت است، تخریب نهادهای دولتی به شیوه‌های گوناگون از سوی آنهایی که خود ادعای دولت‌سازی دارند، غیرقابل اغماض و غیرقابل تحمل است».

صلاح الدین ربانی از قوم تاجیک و رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان است وی یکی از افراد نزدیک به عبدالله عبدالله، رییس اجرایی این کشور می باشد.

پس از تنش های در مورد نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2014، سرانجام با پای درمیانی جان کری، وزیر امور خارجه سابق امریکا «حکومت وحدت ملی» در این کشور ایجاد شد که محمد اشرف غنی به عنوان رییس جمهوری و عبدالله عبدالله به عنوان رییس اجرایی این کشور اعلام شدند.

صلاح الدین ربانی از آدرس عبدالله عبدالله به عنوان وزیر امور خارجه این کشور تعیین شد. ربانی پنج سال به عنوان وزیر امور خارجه افغانستان کار کرد.

قابل ذکر است که صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان و صبغت احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور اخیراً در مورد سفر نمایندگان طالبان به پاکستان نظرهای متفاوت ارائه کردند که سرانجام محمد اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور سخنگوی وزارت خارجه را برکنار کرد، اما عبدالله عبدالله، رییس اجرایی بر ادامه کار سخنگوی این وزارت تاکید نمود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید