جنگجویان کرد منطقه امن را در شمال شرقی سوریه تخلیه می کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جنگجویان کرد سوری روز سه‌شنبه 22 اکتبر در پیامی به ایالات متحده آمریکا اعلام کردند که پیش از پایان آتش‌بس توافق شده بین آنکارا و واشنگتن «منطقه امن» را ترک خواهند کرد.

در این باره یک مقام مسئول آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت: مظلوم عبدی فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک در نامه‌ای به مایك پنس معاون رئیس جمهوری آمریكا عنوان کرد «همه نیروهای یگان‌های مدافع خلق را از منطقه خارج می‌كند.»

ريدور خليل یکی دیگر از رهبران کرد نیز عقب نشینی کامل نیروهای سوریه دمکراتیک از رأس‌العين در شرق تا تل‌ابيض در غرب و تعهد کامل این نیروها به مفاد آتش‌بس توافق شده بین آنکارا و واشنگتن را تأیید کرد.

پمپئو: هیچ تضمینی برای موفقیت این توافق نیست

پیش از این مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا قبل از پایان آتش‌بس توافق شده بین آنکارا و واشنگتن اعلام کرد هنوز برای اظهار نظر در مورد موفقیت این آتش‌بس زود است.

پمپئو تنها چند ساعت مانده به پایان آتش‌بس و مهلت خروج نیروهای کرد از «منطقه امن» در ساعت 19 به وقت گرینویچ در گفت‌وگو با بنیاد «هيريتيج» در واشنگتن گفت: «پیشرفت‌هایی حاصل شده است اما موفقیت در این آتش‌بس قطعی نیست.»

گفته می شود ترکیه پس از چراغ سبز دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا حمله به «یگان‌های مدافع خلق» را آغاز کرد. ادعایی که ترامپ و دولت او آن را انكار كرده‌اند.

پس از انتقادات شدید از دولت آمریکا، ترامپ تحریم هایی را علیه ترکیه وضع کرد و پومپئو و معاون رئیس‌جمهوری مایک پنس به آنکارا اعزام شدند، جایی که آنها در روز پنجشنبه به توافق رسیدند که براساس آن نیروهای کرد در مدت پنج روز از «منطقه امن» خارج شوند.

پمپئو گفت: «ما معتقدیم که اکنون در جای بهتری هستیم در مقایسه با دوره قبل از توافق.»

پمپئو در این اظهارات یادآور یکی از سخنان ترامپ مبنی بر اینکه ایالات متحده باید «عشق خشن» نسبت به ترکیه، متحد خود در ناتو نشان می‌داد.

ترکیه روز سه شنبه هشدار داد كه اگر جنگجویان كرد پیش از پایان مهلت عقب نشینی نكنند، حملات را از سر می‌گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید