معترضان لبنانی‌ با رد طرح اصلاحات حریری خواستار استعفای دولت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معترضان لبنانی روز دوشنبه 21 اکتبر در بیانیه‌ای اعلام کردند، آنها اصلاحات مصوب دولت نخست وزیر سعد حریری را رد کرده و خواستار ادامه تظاهرات تا محقق شدن اصلاحات واقعی و استعفای دولت شدند.

در بیانیه تعدادی از تنظیم کننده اعتراضات اخیر در لبنان آمده است:«ما هیچ اعتمادی به اصلاحات شما و راه‌حل‌های شما اعضای دولت کنونی نداریم ما اصلاحات واهی و غیر حقیقی شما را نمی‌خواهیم شما با این طرح‌ها می‌خواهید وقت کشی کنید ما دیگر به رویکرد شما و برنامه‌های شما که باعث فقر بیشتر مردم شده اعتمادی نداریم و به طور کلی سیاست‌های دولت شما باورد نداریم».

در ادامه بیانیه آمده است:«هیچ اعتمادی به دولتی که اعضای آن با این اصلاحات موافق نیستند نداریم اگر شما حکومت کنونی اهل اصلاحات بودید طی چند سال گذشته از اصلاحات کجا بودید؟».

معترضین در باره نکات موجود در طرح اصلاحاتی که الحریری آن را اعلام کرد، گفتند :« تأمین کسری بوجه بانک‌ها برای یک سال هیچ ارزشی ندارد بلکه بهتر است اموال داده شده به بانک‌ها برگردانده شود».

در بیانیه همچنین آمده است:«سیاست های اعلام شده در این برنامه هیچ ارزشی ندارد قرار دادن مالیات های کلان بر بانک هیچ ارزشی ندارد».

سعد الحریری نخست وزیر دولت لبنان روز یکشنبه 20 اکتبر 2019 از ارائه یک برنامه اقتصادی 24 ماده‌ای برای برون رفت از بحران کنونی این کشور خبر دادند.

این برنامه در واکنش به اعتراضات گسترده مردمی این کشور که از روز پنجشنبه گذشته آغاز شده است، تدارک دیده شد.

برنامه اصلاح اقتصادی شامل راه‌حل‌های بی‌سابقه‌ای از جمله لغو انواع مالیات اضافی که اخیرا افزوده شدند ، کاهش هزینه مالیات‌ها و تعرفه‌ها گمرکی بر تلفن‌ها و خدمات عمومی و لغو همه پیشنهاداتی که در زمینه کاهش دستمزدها و بازگرداندن برنامه دادن وام های مسکن که پیشتر لغو شده بود.

این اقدامات همچنین شامل تسریع برنامه خصوصی سازی بخش تلفن همراه، آغاز اصلاح بخش انرژی برق و تصویب قانون مناقصه‌ها در بخش ایستگاه‌های مواد سوختنی مانند گاز مایع، بنزین و گازوئیل است.

روز دوشنبه حریری طی سخنانی به مردم گفت که 17 ماده از طرح 24 ماده ای او مورد قبول شورای وزیران دولت قرار گرفت .

او سپس در پیامی به معترضان برنامه اصلاخات خود را اعلام کرد اما پس از پایان سخنرانی‌اش تظاهر کنندگان بار دیگر به خیابان ریخته و علیه کلیت نظام در لبنان شعار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید