ترکیه: مدت زمان تعيين شده براى آتش‌بس در سوریه سه‌شنبه به پایان می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع نظامی ترکیه روز دوشنبه 21 اکتبر از پایان آتش‌بس 120 ساعته مورد توافق میان آنکارا و واشنگتن در روز سه‌شنبه (در ساعت 19:00 به وقت گرینویچ)خبر دادند.

هدف از این آتش‌بس خروج نیروهای سوریه دمکراتیک از مواضع خود به عمق 32 کیلومتری داخل سوریه بوده است.

این منابع با بیان اینکه آتش‌بس روز پنج شنبه ساعت 22 به وقت محلی آغاز، روز سه‌شنبه نیز در همین ساعت پایان خواهد یافت.

آنکارا قصد دارد در امتداد مرز خود با سوریه یعنی از منطقه «تل‌ابیض» تا «راس‌‌العین»، «منطقه امن» ایجاد کند. به گفته منابع ترکی وسعت «منطقه امن» از 120 کیلومتر به 444 کیلومتر افزایش پیدا کرده است.

وزیر دفاع آمریكا «مارک اسبر» روز دوشنبه گفت:«از گزینه‌های مورد بحث، ماندن تعدای از سربازان آمریکایی در بخش‌هایی از شمال شرقی سوریه در نزدیكی مناطق نفت‌خیز برای اطمینان از عدم كنترل داعش یا گروه‌های دیگر خواهد بود.»

اسپر در حالی که عازم سفر به افغانسان بود به خبرنگاران گفت: «در حالی که سربازان آمریکایی از شمال شرق سوریه عقب نشینی می‌کنند برخی از نیروها در حال همکاری با شرکای خود در نزدیکی میادین نفتی هستند.»

ارتش ترکیه 9 اکتبر عملیاتی نظامی در شمال شرقی سوریه علیه یگان های مدافع خلق کرد (YPG) که آنهارا «تروریست» می‌خواند انجام داد. آنکارا این نیروها را وابسته به حزب کارگران کردستان (PKK) وتهدید امنیتی برای خود تلقی می کند.
روز پنجشنبه پس از مذاکره بین آنکارا و واشنگتن با اعلام آتش‌بس 120 ساعته‌ای درگیری در شمال شرق سوریه به حالت تعلیق در آمد.

این توافقنامه با هدف ایجاد «منطقه امن» به عمق 32 کیلومتر و عقب نشینی نیروهای سوریه دمکراتیک از مواضع خود صورت گرفت.

منابع نظامی ترکیه با بیان این‌که از نزدیک وضعیت را دنبال می‌کنند خاطرنشان کردند «‌از زمان شروع آتش‌بس حدود 125 وسیله نقلیه نیروهای کرد منطقه را ترک کرده اند.»

ارتش ترکیه تاکید كرد، اگر نیروهای «یگان‌های مدافع خلق کرد» تا پایان مهلت آتش‌بس از مواضع خود عقب نشینی نکنند، حملات خود را از سر خواهد گرفت.

ارتش ترکیه اعلام کرد، پس از پایان مهلت آتش‌بس 120 ساعته اگر «تروریستی» در منطقه باقی بماند، آنها اقدام نظامی خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید