سازمان ملل: حمله به مسجدی در ننگرهار افغانستان به هیچ وجه قابل توجیه نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل یکشنبه 20 اکتبر اعلام کرد، حمله به مسجدی در ننگرهار افغانستان به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

یوناما با نشر خبرنامه ای نوشت، یافته های ابتدایی تیم حقوق بشر یوناما نشان می دهد که حداقل 63 غیرنظامی کشته و 46 نفر دیگر زخمی شدند که بیشتر قربانیان اطفال هستند.

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت: «این حمله شنیع و بی هدف که افراد ملکی را هدف قرار داد، به هیچ وجه قابل توجیه نیست. کسانی که عامل این حمله هستند باید به محکمه کشانیده شوند و پاسخگو باشند».

یاماموتو اضافه کرد: «این حملات وحشیانه و بی هدف بر مردم در هنگام عبادت، جنایت است. اینگونه حملات برجماعت عبادت کننده و عبادتگاه ها امکان دارد جنایت جنگی محسوب گردد».

در ادامه این خبرنامه آمده، قانون بین المللی بشردوستانه حملات عمدی بر افراد و تاسیسات ملکی را منع قرار داده و به عبادتگاه ها حفاظت ویژه ای در برابر حمله، قائل شده است.

در این خبرنامه ذکر شده: «در گزارش ربع وار یوناما در مورد حفاظت از افراد ملکی که اخیرا به نشر رسید، و دوره 9 ماهه از جنوری تا سپتامبر 2019 را تحت پوشش قرار می دهد، استفاده مختلط از مواد انفجاری تعبیه شده انتحاری و غیر انتحاری عامل اصلی تلفات افراد ملکی در افغانستان می باشد که 42 درصد از مجموع تلفات را تشکیل می دهد. در ماه های جولای، اگست و سپتامبر 2019 تلفات افراد ملکی از اثر مواد انفجاری تعبیه شده انتحاری و غیر انتحاری در مقایسه با دوره مشابه سال 2018 به 72 درصد افزایش یافته است».

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: «درچنین زمانی که افغان ها به دنبال صلح هستند، ما نباید اجازه دهیم که چنین حملاتی مانع عزم جمعی ما برای پیشرفت در جهت پایان دادن به جنگ گردد».

یوناما تاکید کرده: «با اینکه بر اساس قانون بین المللی بشردوستانه، مساجد از حملات محفوظ هستند اما در افغانستان نه تنها افراد ملکی در مساجد مورد حمله و خشونت قرار گرفته اند بلکه مساجد هدف خاص حملات نیز بوده اند. در سال 2018 حملاتی که عبادتگاه ها، رهبران مذهبی و عبادت کنندگان را هدف قرار دادند باعث 453 مورد تلفات افراد ملکی )156 کشته و 297 زخمی) گردید، مشابه با آمار بسیار بلند تلفات افراد ملکی از اثر چنین حملات در سال 2017 می باشد که باعث 499 مورد تلفات افراد ملکی (202 کشته و 297 زخمی) گردید».

قابل یادآوری است که مقام‌های ولایت ننگرهار تایید کردند، دو انفجار پی درپی بعد از ظهر جمعه 18 اکتبر داخل یک مسجد در ولسوالی «هسکه مینه» این ولایت رخ داد که در نتیجه 72 نمازگزار شده و 36 نفر دیگر زخمی شدند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

این حملات مرگبار انفجاری با محکومیت شدید داخلی و جهانی روبرو شد. محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان یکشنبه 20 اکتبر برای همدردی با خانواده قربانیان این حادثه وارد ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید