در ایران واردات قطعات خودرو در انحصار 6 نفر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سیدجواد حسینی‌کیا عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران روز یک‌شنبه 20 اکتبر در مصاحبه‌ای مطبوعاتی از انحصار واردات قطعات خودر در دست 5 یا 6 نفر خبر داد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران درباره نایاب شدن قطعات الکترونیکی خودور، گفت: «از آنجایی که واردات قطعات تنها در اختیار5 یا 6 نفر است نایاب شدن برخی قطعات در بازار امر دور از انتظاری نیست چراکه انحصار، فساد ایجاد می‌کند به طور مثال در برخی موارد قطعه وارد کشور می‌‌شود اما افراد از توزیع آن خودداری می‌کنند در واقع مافیاهای قدرت، واردات را در اختیار دارند اما با هدف افزایش قیمت از عرضه به بازار خودداری می‌کنند.»

نماینده مردم سنقر در مجلس ایران با بیان اینکه وزارت دفاع برای کاهش واردات قطعه وارد میدان شده است، افزود: «اگرچه خودرو از حدود 1200 قطعه تشکیل شده است که 471 قطعه آن وارداتی است اما وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال بومی سازی این قطعات است.»

به گفته سیدجواد حسینی‌کیا نایاب شدن برخی قطعات در بازار امر دور از انتظاری نیست چراکه انحصار، فساد ایجاد می‌کند.

در آخرین آماری که «سازمان ترانسپارانسی بین المللی» درباره فساد اداری منتشرساخت 178 کشور مورد ارزیابی قرارگرفته اند. با معدل 9.3 کشور دانمارک در راس کشورهای غیر فاسد قرار میگیرد. ایران با معدل 2.2 در ردیف 146 قرارگرفته و بعلاوه طبق این آمار طی سالهای 2004 تا 2010 معدل ایران سقوط کرده واز 3 به 2.2 کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید