جعجع رهبر حزب نيروهای مسلح لبنان استعفای وزیران حزب خود را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی گسترش دامنه تظاهرات اعتراضی لبنانی‌ها در بیروت و دیگر مناطق این کشور، سمیر جعجع رهبر حزب «نيروهای مسلح لبنان» شامگاه شنبه 19 اکتبر، استعفای وزرای حزب خود در دولت لبنان را در همبستگی با مردم رسما اعلام کرد.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی شنبه شب از منطقه معرآب شمال بیروت گفت: «چالش های پیش روی این کشور بی سابقه است».

جعجع گفت: «ما هیچ هدف جدی از سوی مقامات لبنانی برای رفع این بحران‌ها نمی‌بینیم؛ ما هیچ اعتمادی به توانایی دولت در اجرای اصلاحات نداریم».

جعجع روز جمعه در تماس با تلویزیون العربیه، گفت، آنچه در لبنان اتفاق می افتد یک انقلاب واقعی مردمی است.

او گفت:«از احزاب شرکت کننده در دولت ناامید هستم این احزاب برای ایجاد یک دولت به معنای واقعی مناسب نیستند».

تظاهرکنندگان در جل الدیب یکی از روستاهای لبنان، با شنیدن استعفای وزرای سمیر جعجع، به شادی و پایکوبی پرداختند، آنها خواستار استعفای بقیه جناح‌های سیاسی در دولت شدند.

جعجع پیشتر گفته حزب الله لبنان عامل همه نابسانی اوضاع در لبنان است.

لبنان درحالی امروز وارد چهارمین روز تظاهرات خود شد که مطالبات معترضان تا درخواست سقوط همه ارکان حکومت لبنان پیش رفت.

تظاهرات اعتراضی مردم، به جنوب لبنان هم کشیده شده و راه بین المللی بقاع به جنوب توسط معترضان از صبح امروز یکشنبه بسته شده است.

برخی جوانان جنوب لبنان شب گذشته را نیز با تظاهرات سپری کردند و نسبت به ناکارآمدی حکومت لبنان در بهبود معیشت زندگی اعتراض کردند.

نمایندگان تظاهرکنندگان، مردم بیروت و سراسر لبنان را به شرکت در تجمع فراگیر روز یکشنبه فرا خواندند. در این فراخوان تاکید شده است که همه مردم از همه گروه ها، مذاهب و طوایف لبنان بدون پرچم و نماد حزبی یا دینی و فقط با در دست داشتن پرچم لبنان، با شعار اصلاح اقتصادی، تغییر حکومت و بهبود وضعیت معیشت زندگی، در این تجمع اعتراضی شرکت کنند.

تظاهر کنندگان لبنانی خواستار استعفای تمام ارکان حکومت شامل رئیس جمهور میشل عون، دولت و مجلس هستند تا با انتخابات زودهنگام و تشکیل دولت نجات ملی و بدون گرایش حزبی به مشکلات اقتصادی لبنان و معیشت مردم سر و سامان داده شود.

برخی از هنرمندان، سلبرتی‌ها، اتحادیه بازنشستگان ارتش لبنان . شماری از نویسندگان این کشور اعلام کردند که به تظاهر کنندگان، می‌پیوندند.

کارشناسان می‌گویند، ادامه روند استعفای وزیران کابینه دولت و اعلام حمایت ارتش لبنان از تظاهرات مسالمت آمیز معترضان و همچنین گسترش دامنه تظاهرات و تجمعات به دیگر مناطق برای چهارمین روز و فراخوان روز یکشنبه، روی هم رفته سرنوشت آینده لبنان را در ساعات‌های آینده رقم خواهد زد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید