هزاران عراقی در مراسم اربعین حسینی علیه فاسدان در دولت بغداد شعار دادند

فراخوان فعالان سیاسی و مدنی عراق برای برپایی تظاهرات گسترده در 25 اکتبر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هزاران عراقی روز شنبه 19 اکتبر 2019 که برای برگزاری مراسم اربعینی سومین امام شیعیان در شهر کربلا تجمع کرده بودند، علیه فاسدان در دولت عراق شعار دادند.

این تجمع اعتراضی در ادامه تظاهرات اعتراضی هفته‌های گذشته که به کشته شدن بیش از 100 جوان عراقی و زخمی شدن بیش از 600 نفر منجر شد، صورت می‌گیرد.

هواداران مقتدی صدر رهبر یکی از جریان‌های شیعه در عراق با تجمع در کربلا علیه فساد دولتی در این کشور شعار دادند.

این در حالی است که فعالان سیاسی عراقی می‌گویند مقتدی صدر خود در پروسه سیاسی دولت عراق پس از 2003 سهیم بوده و بسیاری از وزیران وابسته به او نیر در شبکه‌های فساد دولتی دست دارند.

نعیم یکی از تظاهرکنندگان در شهر نفت خیز بصره در جنوب عراق در مصاحبه‌ای با خبرنگاران گفت فساد را محکوم می‌کنیم طبق آمار رسمی بیش از 450 میلیارد دلار در 16 سال گذشته دزدیده شده است. این معترض عراقی گفت به خبرگزاری فرانسه گفت،: «عراق یکی از مهمترین کشورهای تولید کننده نفت است و از ثروتمندترین کشورها به شمار می رود این در حالی است که اغلب مردم آن از فقر . محرومیت رنج می برند».

او افزود:«متأسفانه گروه‌های جنایتکار بر فقرا و مردم مسلط شدند».

فراخوان برای تظاهراتی گسترده در روز 25 اکتبر

معترضان عراقی طی هفته‌های گذشته با برپایی تظاهرات گسترده در خیابان‌های بغداد و دیگر شهرهای جنوب این کشور از دولت خواستند تا با ایجاد فرصت‌های شغلی ، خدمات عمومی و مبارزه با فساد، اوضاع بد معیشیتی آنان را سامان دهند.

تظاهرات عراقی در آغاز شعارهای مسالمت آمیز سر می دادند و سپس سقف شعارها به سرنگونی کلیت نظام حاکم بر عراق ارتقا یافت.

این تظاهرات با سرکوب شدید نیروهای امنیتی و افرادی نقاب‌دار مواجه شد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از منابع امنیتی عراق نوشت، شبه نظامیان حشد الشعبی نزدیک به سپاه قدس ایران عامل کشتار تظاهر کنندگان عراقی هستند.

براساس آمارهای رسمی دولت عراق در تظاهرات اعتراضی اوایل ماه اکتبر در بغداد و دیگر شهرهای عراق 110 نفر کشته و 6000 نفر مجروح شدند. اغلب این افراد تظاهرکنندگان مسالمت آمیز بودند.

دولت عراق تاکنون هیچ پاسخی برای اهالی قربانیان که در تظاهرات بوسیله شلیک مستقیم گلوله کشته شدند، نداده است.

رسانه‌های خبری محلی و شبکه اجتماعی برای یک تظاهرات گسترده‌ای در تاریخ 25 اکتبر فراخوان داده‌اند، این روز نخستین سالگرد تصدی پست نخست وزیری عادل عبدالمهدی نخست وزیر کنونی عراق است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید