معاون رییس جمهور ایران: زنان تحصیلکرده سه تا چهار برابر مردان بیکار هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معاون رییس جمهور ایران در امور زنان از بیکاری سه تا چهار برابری زنان در مقایسه با مردان خبر داد.

معصومه ابتکار، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، جمعه 18 اکتبر 2019، نقش زنان روستایی در تولید را «گسترده اما بدون دستمزد» دانست و ابراز امیدواری کرد که «ساختارهای نادرست فرهنگی و اجتماعی روستا از این نظر اصلاح شود».

او بیکاری زنان تحصیلکرده در اکثر نقاط ایران، از جمله در روستاها را «سه تا چهار برابر مردان» اعلام کرد.

ابتکار از برنامه ریزی برای توان افزایی اقتصادی «زنان سرپرست خانوار و دختران جوان فارغ التحصیل» خبر داد.

بر اساس گزارش ایسنا، مطابق اعلام مرکز آمار ایران، یک میلیون و 190 هزار نفر معادل 40.3 درصد از بیکاران در ایران، دارای تحصیلات عالی هستند و در بین 932 هزار نفر از بیکاران زن، 65 درصد آن‌ها تحصیلات عالی دارند.

گفتنی است، با وجود آمار بیکاری بالا میان زنان ایرانی، برخی مقامات ایران، اشتغال زنان را یک اولویت نمی دانند و به آن واکنش نشان داده اند،

پیش از این، ابوالفضل ابوترابی، نماینده مجلس ایران، در کانال تلگرامی‌اش در این باره نوشت: «استخدام زنان مشکل بزرگی است، تا زمانی که مرد بیکار و تحصیلکرده هست، چه لزومی دارد که بانوان مشغول به کار شوند. بیش از 60 درصد استخدامی‌های سال قبل و امسال، بانوان هستند و این معضل بسیار بزرگی است. زمانی که پسر بیکار و تحصیلکرده داریم، اولویت استخدام با آنهاست تا بتوانند تشکیل خانواده بدهند. اما به جای آن بانوان مشغول کار می‌شوند و همان خانم هم حاضر به ازدواج با یک پسر بیکار نیست».

برخی حقوقدانان در پاسخ به این نماینده مجلس، اظهارنظر او را در تضاد با اصل بیست و هشتم قانون اساسی ایران دانستند و تاکید کردند با توجه به اینکه زنان ایرانی، نیمی از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، این اظهارنظر را محروم کردن زنان از حقوق انسانی و اجتماعی آنها قلمداد کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید