لبنان..ادامه تظاهرات گسترده در بیروت برای سومین روز متوالی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه در لبنان روز شنبه 19 اکتبر 2019 طی گزارشی گفت، هزاران تظاهر کننده معترض لبنانی که خواستار تغییر قدرت سیاسی در این کشور هستند برای سومین روز در میدان ریاض الصلح در مرکز بیروت تجمع کرده علیه دولت شعار دادند.

روز جمعه تظاهرکنندگان معترض با نیروهای امنیتی درگیر شدند. نیروهای امنیتی تلاش کردند با گاز اشک آور معترضان را متفرق کنند.

در همین حال ارتش لبنان در بیانیه اعلام کرد که همه جادهای اصلی که طی روز گذشته و امروز توسط تظاهر کنندگان بسته شده بود را باز کرد.

فرماندهی ارتش لبنان از تظاهرکنندگان خواست تا با نیروهای امنیتی برای تسهیل امور شهروندان این کشور همکاری کنند.

خبرنگار العربیه درگزارش خود نوشت، برخی از هواداران نبیه بری رهبر جنبش امل و رئیس پارلمان کنونی لبنان، با تظاهر کنندگان درگیر شدند.

اعتراضات لبنانی ها تنها به بیروت پایتخت منتهی نشد بلکه به مناطق جنوب بویژه در منطقه نیز کشیده شد.

خبرگزاری رسمی لبنان نیز در گزارشی نوشت، تظاهرکنندگان معترض لبنانی به صورت مسالمت آمیز در میدان «شتوره» تجمع کرده و علیه فساد شعار دادند.

در تظاهرات امروز شنبه لبنانی شعار «کلهم کلهم کلهم ...نصر الله واحد منهم » یا به لهجه لبنانی کلن کلن کلن نصرالله واحد منهن، یعنی همه طبقه سیاسی این کشور فاسد هستند و حسن نصر الله یکی از فاسدان است.

در منطقه بعلبک که به عنوان دژ اصلی حزب الله لبنان به شمار می رود، نیز لبنانی ها تجمع کرده و علیه دولت لبنان شعار دادند.

روز گذشته سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان در یک سخنرانی تلویزیون که برای آرام کردن تظاهر کنندگان ایراد کرده بود، گفت: «هزینه‌ها را کاهش دادیم و برای افزایش درآمدها کوشیدیم اما دائما با گروهای مانع‌تراش مواجه می‌شویم... من درد لبنانی‌ها را درک می‌کنم و حق‌شان در ابراز نظراتشان را تایید می‌کنم.»

سعد الحریری افزود: «خشم واکنش طبیعی به عملکرد سیاسی و از کار انداختن حکومت در لبنان است و مردم به ما فرصت زیادی دادند و از ما انتظار اصلاحات و فرصت‌های شغلی داشتند.»

همزمان اعتراضات مردمی در لبنان روز جمعه دومین روز متوالی خود را تجربه کرد. لبنانی‌ها در اعتراض به اوضاع معیشتی ناگوار و احتمال افزایش مالیات در بودجه پیش‌رو اعتراض کردند.

مردم معترض بسیاری از مسیرهای مواصلاتی بین شمال و جنوب را بسته و به شکل چشمگیری در میدان ریاض الصلح در وسط بیروت تجمع کرده و خواستار سرنگونی دولت شدند. در این اعتراضات تا کنون دو نفر کشته و 7 نفر زخمی شدند. ارتش لبنان تا کنون یکی از کسانی که به سوی معترضان آتش گشوده‌اند را شناسایی و دستگیر کرد.

برخی از معترضان بطری‌های خالی آب را به سوی نیروهای امنیتی پرتاب کردند و این موضوع سبب ایجاد هرج و مرج گسترده در وسط پایتخت لبنان شد. مردم معترض شعار «الشعب یرید اسقاط النظام» به معنای ملت خواستار سرنگونی رژیم است، سر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید