عفو بین‌الملل ترکیه را به ارتکاب جنایت جنگی در سوریه متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه 18 اکتبر با صدور بیانیه ترکیه و نیروهای سوری تحت حمايت این کشور را به ارتکاب جنایات جنگی علیه کردهای شمال سوریه متهم کرد.

سازمان عفو بین‌الملل گفته است، ترکیه و نیروهای سوری تابع آنكارا در حمله نظامى‌شان به شمال شرق سوريه هیج ارزشی برای جان غیر نظامیان قائل نشدند.

این سازمان حقوق بشری در بیانیه آورده است: «از جمله جنایاتی که ترکیه و گروه‌های مسلح تابع آن در حق غیر نظامیان مرتکب شدند، اعدام بدون محاکمه افرادی وابسته به گروه‌های کرد در جریان حمله است.

آنکارا هنوز هیچ واکنشی به بیانیه سازمان عفو بین الملل از نشان نداده است.

کشتن افراد با خونسردی کامل

سازمان عفو بین الملل گفته است برغم ادعای ترکیه و تاکید این کشور بر اینکه تمام تلاش خود را برای محافظت از جان غیر نظامیان را بکار خواهد گرفت، اما سازمان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، اعلام کرد تاکنون 72 غیرنظامی طی عملیات نظامی ترکیه کشته شده‌اند.

عفو بین الملل گفته است برخی از این تعداد قربانیان توسط نیروهای وابسته به ترکیه اعدام شدند.

در بیانیه عفو بین‌الملل همچنین به مرگ «هفرین خلف»، دبیرکل حزب «سوریه فردا»، اشاره شده است که به وسیله افرادی مسلح وابسته به ترکیه کشته شد.

عفو بین الملل گفته است که گزارش خود را از 17 منبع موثق و میدانی تهیه کرده است این منابع شامل گزارش‌های پزشک قانونی سازمان‌های فعال در سوریه، کارکنان بیمارستان‌های صحرایی، امدادگران و شاهدان عینی از میان آوارگان که صحنه‌های نقض حقوق بشر و ارتکاب جنایت توسط نیروهای تحت حمایت ترکیه را از نزدیک مشاهده کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید